23 Haziran'da yarışacak adayların pusuladaki yerleri belli oldu

23 Haziran'da yeniden yapılacak olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde yarışacak 4 parti ve 17 bağımsız adayın pusuladaki yeri belli oldu.

23 Haziran'da yarışacak adayların pusuladaki yerleri belli oldu

İBB Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu’nun YSK kararıyla mazbatasının elinden alınması sonrası 23 Haziran’da yeniden yapılacak olan seçim için basılan oy pusulaları ilçe seçim kurullarına gönderildi.

İstanbul’da yeniden yapılacak seçimde, 31 Martta kullanılan oy pusulaları baz alındı. Seçime katılan partilerin yerlerine belirleyen kura çekimi bu kez yapılmadı.  Sadece seçimden çekilen partiler pusuladan çıkarıldı.

Buna göre İstanbul Büyükşehir Başkanlığı için 4 parti ve 17 bağımsız aday yarışacak. Pusulanın ilk sırasında Saadet partisi, İkinci sırada Vatan Partisi, üçüncü sırada CHP ve dördüncü sırada AKP yer alacak.

17 bağımsız adayın ismi de parti logolarından ayrı bir bölümde 2 sıra halinde dizildi. Yeni oy pusulaları mühürlenerek İstanbul’un 39 ilçesindeki seçim kurullarına gönderildi.

31 Mart seçimlerine katılanlardan Türkiye Komünist Hareketi’nin (TKH) desteklediği Aysel Tekerek de aralarında bazı bağımsız adaylar 23 Haziran seçimlerine katılmama kararı almıştı.