1851 yılında yapılan tarihi konağın son hali tepki çekti

Sanat eserlerini 'yenileyen' belediyenin, üstün körü çizildiği savunulan yeni motifleri eleştiri konusu oldu.

1851 yılında yapılan tarihi konağın son hali tepki çekti

1851 yılında yapılan tarihi Değirmenciler Konağı’nda yapılan rekonstrüksiyon çalışması tepki çekti.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yıkıp yeniden inşa ettiği 158 yıllık Demirciler Konağı’ndaki kalem işlemesi motifler şaşkınlık yarattı. Sanat eserlerini ‘yenileyen’ belediyenin, üstün körü çizildiği savunulan yeni motifleri eleştiri konusu oldu.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Dilovası Demirciler Mahallesi’ndeki Demirciler Konağı’nda ‘rekonstrüksiyon’ çalışması yaptı.

Sözcü’den Uğur Enç’in haberine göre, Osmanlı saray mimarisinde asırlardır etkili olan barok, ampir ve rokoko üslubunda pek çok eseri barındıran binada bu eserlerin yenileme çalışmaları eleştiri konusu oldu. Türünün nadir örneklerinden olan işlemeli bir gömme dolap, oda tavanları ve bina cephesinde göze çarpan değişiklikler tepki topladı.

1851 YILINDA YAPILMIŞTI

Demirciler Konağı üç katlı. Yapının taban alanı yaklaşık 190 metrekare. Yapının zemin katı ahır, samanlık ve kiler olarak kullanılıyor, üst katlarda ise 4 oda ve 2 sofa bulunuyordu. 1851 yılında yapılmış olan konağın, rekonstrüksiyon çalışmaları sonrasında orijinal halinden bir hayli uzaklaştığı gözlendi.