12 barodan Feyzioğlu’na: Ya kanunu uygulayın ya da istifa edin

Türkiye Barolar Birliği yönetiminin olağanüstü genel kurul çağrısını reddettiği 12 baro başkanı bugün bir araya gelerek "Ya kanunu uygulayın ya da istifa edin" çağrısı yaptı.

12 barodan Feyzioğlu’na: Ya kanunu uygulayın ya da istifa edin

Türkiye Barolar Birliği’ni olağanüstü genel kurula çağıran İstanbul, İzmir ve Ankara barolarının da içinde bulunduğu 12 baro başkanı, bugün yaptıkları toplantıda aldıkları kararları açıkladı.

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu yönetimine “Hodri meydan” diyen Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Mersin, Şanlıurfa, Tunceli ve Van baro başkanları, Türkiye’deki avukatların yüzde 72’sini temsil ettiklerini hatırlatarak, olağanüstü genel kurul çağrısını reddeden TBB yönetimini hukuksuzlukla suçladı.

Bildiride “Feyzioğlu’nu iktidar ve güvenlik dili kullanmaya yönelten eksen kaymasının giderek koltuk hırsına dönüştüğü” eleştirisinde bulunularak TBB Yönetim Kurulu, olağanüstü genel kurul çağrısını reddeden kararını yeniden değerlendirmeye çağrıldı.

Baro başkanları, “TBB‘nin olağanüstü genel kurul kararı alarak hukuksuzluğu izale etmemesi halinde, Barolar Birliği’nin yapmadığı Genel Kurulu, tüm delege ve meslektaşlarımıza açık bir biçimde gerçekleştirerek, TBB başkanı ve yönetim kurulunun hukuka aykırı eylem ve işlemlerini teşhir etmekte kararlıyız” dedi.

Baro başkanları TBB Başkanı Feyzioğlu’na seslenerek, “Sayın Birlik Başkanı, hodri meydan diyerek 2021 olağan genel kurulunu adres olarak göstermiştir. Türkiye’nin hukuka saygısız bu tavra, 2021 Mayısına kadar tahammülü yoktur. Bu nedenle birlik başkanının hodri meydan çağrısını kabul ediyor ve biz de sesleniyoruz: Hodri meydan! Meydan genel kurul toplantısıdır, genel kuruldan kaçmayın. Ya kanunu derhal uygulayın, ya da derhal istifa edin” ifadelerine yer verdi.