11 Eylül 2001: Bir saldırının fırsata çevrilmesi

ABD bu saldırıyı fırsata dönüştürmek konusunda elindeki tüm olanakları seferber etti. Irak saldırıdan sorumlu tutuldu ve sadece iki yıl sonra, 2003’te Irak’a operasyon başlatılarak işgal edildi. Bu işgal sonucunda Irak’ta 2 milyon kişi yaşamını yitirdi.

11 Eylül 2001: Bir saldırının fırsata çevrilmesi

11 Eylül 2001 sabahı Amerika Birleşik Devletleri, korkunç bir saldırının hedefi oldu. Bir grup radikal İslamcı; Boston, Newark ve Washington’dan kalkıp San Francisco ve Los Angeles’a giden dört yolcu uçağını kaçırarak New York’taki İkiz Kuleler’e ve Virginia’daki ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’a çarptı. İkiz Kuleler’de 3 binden fazla kişi, Pentagon’da 125 kişi ve uçaklardaki 246 kişi hayatını kaybetti, 6291 kişi de yaralandı.

Saldırı ile ilgili netleşmeyen bilgiler olsa da bilinen bir gerçek şu ki; ABD bu saldırıyı fırsata dönüştürmek konusunda elindeki tüm olanakları seferber etti. Irak saldırıdan sorumlu tutuldu ve sadece iki yıl sonra, 2003’te Irak’a operasyon başlatılarak işgal edildi. Bu işgal sonucunda Irak’ta 2 milyon kişi yaşamını yitirdi.

ABD, başlatmış olduğu bu saldırı ile radikal İslam’ın beslenmesini sağlamış, Ortadoğu’nun parçalanmasına neden olmuş,  milyonlarca insanın yurdundan göç etmesine, göç ederken ölmesine göz yummuştur.

11 Eylül saldırısının faillerinin kim olduğu, kimler tarafından planlandığına dair birçok soru ortada duruyorken, sonrasında ABD’nin attığı adımlara bakıldığında bile, saldırının emperyalizmin politikaları için düzenlenmiş olduğu sonucu karşımıza çıkıyor.