1000. gününde Yüksel Direnişçileri'ne polis saldırısı: Gözaltına alınanlar serbest

Yüksel Direnişi'nin 1000. gününde yapılan eyleme polis saldırdı. Acun Karadağ'ın da aralarında olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

1000. gününde Yüksel Direnişçileri'ne polis saldırısı: Gözaltına alınanlar serbest

KHK’ler ile ihraç edilenlerin işlerine geri dönmek için başlattığı Yüksel Direnişi’nin 1000. gününde Ankara’da yapılan eyleme polis saldırdı.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası OHAL KHK’sı ile ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen’in Ankara Yüksel Caddesi’nde başlattığı ve ihraç edilenlerin devam ettirdiği “İşimi geri istiyorum” eylemi bininci gününe ulaştı.

Cumhuriyet’ten Şeyma Paşayiğit’in haberine göre, eylemciler, “1000 gündür işimizi geri istiyoruz”, “Yaşasın Yüksel direnişimiz” ve “1000. günde Yüksel direnişine selam olsun” yazılı pankartlar açarak Karanfil Sokak boyunca “İşimizi geri istiyoruz” sloganı ile yürüyüş gerçekleştirdi.

Yüksel Caddesi’ne dönen eylemciler, eylem yeri olan İnsan Hakları Anıtı’na yaklaşamadan polis ile karşı karşıya geldi. Polis ekipleri; Alev Şahin, Mehmet Dersulu, Selvi Polat, Nursel Tanrıverdi, Nazife Onay, Mahmut Konuk, Acun Karadağ, Nazan Bozkurt ve İlker Işık’ ın aralarında olduğu çok kişiyi sürükleyerek gözaltına aldı.

Polis ekiplerinin “Alanı boşaltın” uyarısının ardından çevredeki yurttaşlar, alkışlar eşliğinde tepki gösterdi.

Çok sayıda gözaltı işleminin yapıldığı alanda, getirilen dört adet gözaltı aracının dolması nedeniyle bazı eylemcilerin eylem alanı yanına kurulan seyyar polis karakoluna kapatılması dikkat çekti.

Seyyar karakolda “İşimizi geri istiyoruz” sloganı atan eylemciler ağzı kapatılarak yeni gelen gözaltı aracına götürüldü.

Polis saldırısı sırasında gözaltına alınanlara yönelik işkencenin görüntüleri ise Yüksel TV tarafından yayımlandı:

Yüksel TV’den yapılan paylaşımda polis saldırısı sırasında gözaltına alınanların serbest bırakıldığı bildirildi. Paylaşımda ”1000. gün akşam açıklamasında gözaltına alınanlar serbest. Şu an gördüğü işkence sebebiyle beyin travması şüphesiyle ikinci kez tomografiye sevkedilen Deniz Eriş için Dışkapı Hastanesinde bekliyoruz.” ifadelerine yer verildi.