Yufkacılar ve Kadayıfçılar Esnaf Odası Başkanı: Milli seferberlik ilan ettik ama artık dayanacak gücümüz kalmadı

İğneden ipliğe zam fırtınasının estiği piyasalarda yufka üreticileri de dayanma noktasını geçtiklerini belirtip "zam" sinyali verdi.

Yufkacılar ve Kadayıfçılar Esnaf Odası Başkanı: Milli seferberlik ilan ettik ama artık dayanacak gücümüz kalmadı

Krize doğru sürüklenen Türkiye ekonomisinde yükselen hammadde fiyatları halkın temel gıdalarından biri olan ekmeğin üretildiği un fiyatlarını da etkiledi. Daha önce 95 liraya satılan 50 kiloluk un çuvalının fiyatı 175 lira oldu. Ankara Yufkacılar ve Kadayıfçılar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Polat “Bu kadar fahiş bir zam olur mu?” diyerek tepki gösterdi.

Sözcü’ye konuşan Polat, bir ay içinde 50 kiloluk un çuvalının önce 150 daha sonra da 175 liraya çıktığını belirterek, ‘’Bir an önce önlem alınmalı. Aksi takdirde bizim de zam yapmamız kaçınılmaz olacak” dedi ve şunları söyledi:

‘’Bu durumda zaten zor sattığımız ürünleri vatandaş alamaz. Satış olmadığı için çok sayıda yufkacı kepenk kapatmak zorunda kalacak. Un ile çalışan bütün işletmeler bu durumdan muzdarip. Biz yufka fiyatlarına iki yıldır zam yapmadık ama artık dayanacak gücümüz kalmadı.”

“ZAM YAPMADIK AMA…”

Gün zam zamanı değil… Milli seferberlik ilan ettik diyoruz ama buna ben uyuyorsam, un fabrikalarının da uyması gerekiyor. Ortam belli. Gerek alım gücü gerek ekonomik sıkıntıdan dolayı biz zam yapmadık. Ama bundan sonra ne olur bilmiyoruz. Un fiyatlarındaki bu astronomik rakamlara yetkililerin el atması gerekiyor. Aksi taktirde ya zam yapacağız, vatandaş mağdur olacak ya da biz kepenk kapatacağız”