'YSK deposunda hangi evraklar yandı?'

Hakverdi, dün gece Yüksek Seçimi Kurulu binasında meydana gelen yangınla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına soru önergesi verdi

'YSK deposunda hangi evraklar yandı?'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ali Haydar Hakverdi, dün gece Yüksek Seçimi Kurulu (YSK) binasında meydana gelen yangınla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına soru önergesi verdi.

Hakverdi, yangında binanın deposunda bulunan bazı evrakların yandığının basında yer almasına değinerek, Başbakan Binali Yıldırım’a yangında hangi tür evrakların zarar gördüğünü sordu.

CHP’li Hakverdi, Başbakan Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle yangınla ilgili şu sorulara dikkat çekti:

  • Yüksek Seçim Kurulu deposunda yaşanan bu yangında hangi tür evraklar zarar görmüştür?
  • Ankara İtfaiyesi yangın başladıktan ne kadar süre sonra olay yerine intikal etmiş, yangın ne kadar sürede söndürülmüştür?
  • Yangın sonrası olay yerinde tutanak tutulmuş mudur? Söndürme işlemi ve sonrasındaki incelemeler YSK’nın ve deposundaki evrakların önemine göre titizlikle yapılmış mıdır?
  • Bazı kaynaklarda yanan evrakların bir kısmının saklama ömrü dolan 2007 yılına ait olduğu ileri sürülmüştür. Bu doğru mudur? Doğru ise saklama ömrü geçen yıl dolduğu iddia edilen evraklar neden YSK’nın deposunda tutulmaktadır?
  • Olay gününe ait güvenlik kameraları incelemeye alınmış mıdır? Herhangi bir şüpheli şahıs ya da duruma rastlanmış mıdır?
  • Yandığı iddia edilen evrakların dijital ortamda kaydı ve kopyası bulunmakta mıdır? Eğer varsa yanan evraklar hangileridir?

http://gazetemanifesto.com/2018/04/03/ysknin-deposunda-yangin-cikti/