Yolsuzlukları araştıran gazeteci ve kız arkadaşı silahla vurularak öldürüldü

Yolsuzluk olaylarını araştıran gazeteci Jan Kuciak ve kız arkadaşı silahla vurularak öldürüldü.

Yolsuzlukları araştıran gazeteci ve kız arkadaşı silahla vurularak öldürüldü

Slovakya’da yolsuzluk olaylarını araştıran gazeteci Jan Kuciak ve kız arkadaşı silahla vurularak öldürüldü.

Slovakya Emniyet Müdürü Tibor Gaspar, düzenlenen basın toplantısında, gazetecilik faaliyetinden dolayı öldürüldüğü düşünülen araştırmacı gazeteci Kuciak’ın ve kız arkadaşının cesetlerinin dün gece Velka Maca’daki evlerinde bulunduğunu belirtti.

Kuciak ve kız arkadaşının birer kurşunla öldürüldüğünün tespit edildiğini kaydeden Gaspar, incelemelere göre cinayetin önceden planlandığını söyledi.

Slovakya medyasındaki haberlerde, “aktuality.sk” isimli haber sitesinin çalışanı 27 yaşındaki gazeteci Kuciak’ın, vergi kaçakçılığı olaylarını araştırdığı ve son dönemde tehditler aldığı belirtildi.

Slovakya Başbakanı Robert Fico da yaptığı açıklamada, gazetecinin işinden dolayı öldürüldüğünün kanıtlanması durumunda, olayın basın özgürlüğü ve demokrasiye karşı benzersiz bir saldırı olarak nitelendirileceğini ifade etti.

Öte yandan, bugün olayla ilgili Başbakan, İçişleri Bakanı, Başsavcı, Emniyet Müdürü ve İstihbarat Müdürünün olağanüstü toplantıda bir araya geleceği bildirildi.

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Antonio Tajani, konuyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, bir gazetecinin yaptığı işten dolayı öldürülmesinin kabul edilemeyeceğini belirterek konunun bir an önce açıklığa kavuşturulması için Slovakya makamlarına çağrıda bulundu.