Yine sağlıkta şiddet haberi

Diyarbakır'da muayene sırasında çıkan tartışmaya müdahale eden doktor, hasta yakınlarınca darbedildi.

Yine sağlıkta şiddet haberi

Sağlık emekçilerine yönelik şiddet haberleri durmak bilmiyor. Saldırganların önce eşyalara zarar verdiği, daha sonra ise sağlıkçıları hedef aldığı adres Diyarbakır oldu. Dicle Üniversitesi (DÜ) Acil ve Travmatoloji Hastanesi’nde cerrahi mücadele odasında taşkınlık çıkaran hasta yakınları, dışarı çıkmalarını isteyen doktor Ahmet Azizoğlu’na saldırdı.  Darbedilen ve aynı hastanede müşahede altına alınan doktorun şikayeti üzerine 3 kişi gözaltına alındı.

Hasta yakınlarını taşkınlık çıkarmaması yönünde uyardığı için darbedildiğini Doktor Azizoğlu, olayı şu sözlerle anlattı:

“Cerrahi odasının kapısını açtığımda içeride ondan fazla hasta yakını vardı. İki doktor arkadaş müdahale ediyordu. Bunlar ‘Doktor nerede?’ diye bağırıyordu. Sağı solu kırıp kapılara zarar vermişlerdi. Ben de hasta yakınlarına kendimi tanıtarak uyarıda bulundum. Bu sırada göğsüme bir yumruk aldım. Ben yine onları sakinleştirmeye çalıştım. Birisi burnuma yumruk attı. Sonra yedi sekiz kişi bana saldırdı. Beyaz kod verdik, güvenlikçi ve polis arkadaşlar geldi. Darp raporu aldım. Baktığımız hastalara, kardeşimiz, çocuğumuz ve anne babamız gibi bakıyoruz. Ama maalesef düşmanmışız gibi bir tepki var. Bunun önlenmesi gerekir. Vatandaşlarımızın da sağduyulu olmasını istiyorum. 24 saat esaslı çalışıyoruz. Bir sonraki gün yine işimize geliyoruz. 36 saat uyanık görev yapan arkadaşlarımız var. Benim annem hasta, gidip göremedim.”

Azizoğlu, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının yaşanmaması temennisinde bulundu.