Yeşiller Partisi: Türkiye’ye silah ihracatı durdurulsun

Yeşiller Partisi'nin Olağanüstü Kongresi'nde, Afrin operasyonu sebebiyle Almanya'nın Türkiye'ye silah ihracatını durdurması için çağrı yapıldı.

Yeşiller Partisi: Türkiye’ye silah ihracatı durdurulsun

Yeşiller Partisi’nin Olağanüstü Kongresi’nde Türkiye’de görev yapan bütün Alman askerlerinin çekilmesinin ve silah ihracatının durdurulmasının istendiği önerge kabul edildi.

Yeşiller Partisi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’e yönelik askerî operasyonuna tepki olarak Türkiye’de konuşlandırılmış bütün Alman askerlerinin geri çekilmesini ve NATO ortağı Türkiye’ye Almanya’dan silah ve teçhizat ihracatının durdurulmasını talep etti.

Yeşiller Partisi’nin Hannover’de yapılan iki günlük kongresinde delegeler tarafından sunulan ilgili önerge kabul edildi. Önergede, TSK’nın askeri operasyonu uluslararası hukuka aykırı olarak nitelendirildi. Önergede, TSK’ya atfen “Kuzey Suriye’ye girilmesi ile Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgedeki yangına körükle gidiyor” ifadesi kullanıldı.

Alman marka Leopard 2 tanklarının Afrin harekâtında kullanıldığına ilişkin fotoğrafların Alman basınına da yansıması, Almanya’da tartışma yaratmıştı. Alman hükümetinden geçen hafta başında yapılan açıklamada, “Tankların operasyonda kullanıldığına dair bilgimiz yok” denilmişti.

Konya’daki NATO üssünde konuşlandırılan AWACS keşif uçaklarında Alman askerleri görev yapıyor. Yeşiller, bu misyona son verilerek, Alman askerlerinin ülkeye geri dönmelerini istedi.