'Yeni yönetmelikle basın kartı artık sadece iktidara yakın gazetecilere verilecek'

Türkiye Gazeteciler Sendikası, Basın Kartı Yönetmeliği'nde bugün yapılan değişikliğe ilişkin açıklamasında "Bu yönetmelik, basın kartının artık sadece iktidara yakın gazetecilere verileceğinin ilânıdır’ derken, yönetmeliğin iptal edilmesini istedi.

'Yeni yönetmelikle basın kartı artık sadece iktidara yakın gazetecilere verilecek'

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Resmi Gazete’de yayımlanan kararla Basın Kartı Yönetmeliği’nde değişikliğine gidildi ve kartın iptali kolaylaştırıldı. Yönetmeliğin kartın iptaliyle ilgili kısmına “Milli güvenlik ve kamu düzenine aykırı davranışlarda bulunması veya bu tür davranışları alışkanlık edinmesi” maddesi eklendi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) değişen Basın Kartı Yönetmeliği’ne dair yaptığı açıklamada yönetmeliğin iptalini istedi.

TGS açıklamasında ‘suç işlemeye tahrik’, ‘suçu ve suçluyu övme’, ‘kanunlara uymamaya tahrik’, ‘milli savunmaya, anayasal düzene, devlet sırlarına karşı suçlar’ gibi sık sık iktidar lehine esnetildiğine tanık olunan yasa maddelerinden hüküm giyen gazetecilerin artık basın kartı alamayacağı veya kartlarının iptal edileceği belirtilirken, “Bu yönetmelik, basın kartının artık sadece iktidara yakın gazetecilere verileceğinin ilanıdır.” ifadeleri kullanıldı.

“KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL”

TGS açıklamasında şu ifadelere yer verildi.

“Basın Enformasyon Genel Müdürlüğünün kapatılarak Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Teşkilatı’nın kurulmasının ardından Basın Kartı Yönetmeliği değiştirildi. Yeni yönetmelik ile hem basın kartı komisyonunun bileşenlerine dair esaslar değiştirildi hem de kartı almak zorlaştırıldı. Daha önce sekreterlik görevi yürüten İletişim Başkanlığı bütün yetkileri kendi eline topladı. Daha önce sadece Bakanlık Basın Müşavirlerine verilen sarı basın kartına ek olarak bu yönetmelikle Bakanın istediği personele basın kartı vermek yetkisi de tanıdı.

‘Suç işlemeye tahrik’, ‘suçu ve suçluyu övme’, ‘kanunlara uymamaya tahrik’, ‘milli savunmaya, anayasal düzene, devlet sırlarına karşı suçlar’ gibi sık sık iktidar lehine esnetildiğine tanık olduğumuz yasa maddelerinden hüküm giyen gazeteciler basın kartı alamayacak veya kartları iptal edilecek.

Hukukun bağımsızlığının tartışıldığı bir dönemde, yüzlerce gazeteci yaptığı haberlerden dolayı hukuksuz bir şekilde cezalandırılırken, 144 gazeteci cezaevlerinde tutulurken yapılan bu yönetmelik değişikliği gazetecilerin elinden basın kartını almak anlamına geliyor.

Ayrıca; daha önce 15 kişiden oluşan Basın Kartı Komisyonundaki üye sayısının 9’a düşürülmesini ve meslek örgütlerinden gelen temsilci sayısının azaltılarak üçe indirilmesini de kabul etmemiz mümkün değildir.

Bu yönetmelik, basın kartının artık sadece iktidara yakın gazetecilere verileceğinin ilanıdır.

İletişim Başkanlığı Teşkilatına çağırımız bu yönetmeliği iptal etmesi, meslek örgütlerinden fikir alarak gazeteciyi ve gazeteciliği koruyan bir yönetmelik çıkartılmasıdır.”