Patronların ağzı kulaklarında

Sermaye sınıfı yıllardır özlemi olan başkanlık sisteminin yürürlüğe girmesinin yanı sıra, yeni kabinede doğrudan kendi içlerinden temsilcilere yer verilmesi nedeniyle de sevinçli...

Patronların ağzı kulaklarında

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte açıklanan yeni kabinedeki isimler, patron sınıfı tarafından memnuniyetle karşılandı.

Sermaye örgütlerinin temcilcilerinin yaptıkları açıklamalarda “bürokratik engellerin ortadan kalkması”ndan duyulan sevinç ifade edilirken, ayrıca kendi aralarından çıkan isimlerin bakan olmasının da sorunların daha kolay aşılmasına yardımcı olacakları kaydedildi.

DÜNYA Gazetesi‘nin derlemesine göre patronlar cephesinin yeni sistemle ilgili mesajları şöyle:

TOBB BAŞKANI RİFAT HİSARCIKLIOĞLU: BAKAN CAMİAMIZDAN ÇIKTI, GURUR VE MUTLULUK DUYDUK

“Bugün Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan yeni kabinenin önümüzdeki bu yeni döneme uygun şekilde icracı isimlerden oluşmuş olduğunu memnuniyetle öğrendik. Özellikle iş dünyamızdan kişilerin kabinede yer almasını çok önemli görüyoruz. Yeni Ticaret Bakanımızın TOBB camiasından çıkmasından ayrıca gurur ve mutluluk duyduk. TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcımız Sayın Ruhsar Pekcan, iş dünyasının içinde yetişmiş, üst düzey yöneticilik yapmış, ekonomiyi yakından bilen, çok kıymetli bir iş kadınıdır. İş dünyamızın temsiliyeti karar alma süreçlerini hızlandıracak ve yapısal reformlar hayata geçirilmesini sağlayacaktır. Artık ekonomiye, reformlara odaklanarak geleceğin büyük Türkiye’sini inşa etme zamanıdır. Yeni hükümetimizi kutluyor, tüm bakanlarımıza başarılar diliyoruz.”

TİM BAŞKANI İSMAİL GÜLLE: BÜROKRATİK İŞLEMLER HIZLANACAK

“Cumhurbaşkanımız liderliğinde, ülkemizi 2023 hedeflerine taşıyacak kadrolar artık belli oldu. Yeni sistemle birlikte artık bürokratik işlemler hız kazanacak, Hükümetin karar alma mekanizmaları daha hızlı ve etkin bir şekilde işleyecek”

İTO BAŞKANI ŞEKİP AVDAGİÇ: EKONOMİ ATAMALARI GÜVEN VERDİ

“Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ndeki teknik hakimiyetinin Türkiye’ye kazanç olarak yansıyacağına eminim. Ekonomiyle ilgili yapılan atamalar, iş dünyası olarak bize güven verdi. Bu isimlere bakarak ekonomi idaresinin kaptan köşküne çıktığını söyleyebilirim.”

ATO YÖNETİM KURULU BAŞKANI GÜRSEL BARAN: REFORM VE DEĞİŞİM SÜRECİ BAŞLADI

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle ciddi bir değişim ve reform süreci başladı. Bu süreçte sorunlarımızı hızla çözüp 81 milyonun refahı için el ele, gönül gönüle, birlik ve beraberlik içinde aydınlık geleceğimize doğru yürüyeceğiz. Türkiye’nin hız kesmeden 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine doğru ilerlemesi ve dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girebilmesi için ATO olarak üzerimize düşen her türlü görevi yerine getireceğiz. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve yeni kabinemiz vatanımıza milletimize hayırlı olsun. Cumhurbaşkanımız Erdoğan başkanlığında kurulan hükümetimizi kutluyor, Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve hükümette görev alan tüm bakanlarımıza başarılar diliyoruz.”

MÜSİAD BAŞKANI ABDURRAHMAN KAAN: YENİ KABİNE GELECEK HEDEFLERİNİ YÜKSELTECEK

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamış olduğu yeni kabineyi, tarihe tanıklık ettiğimiz bu yeni döneme imza atacak olması bakımından son derece değerli buluyoruz. İş dünyası olarak, ekonominin emanet edildiği değerli ekibin, Türkiye’nin son 16 yılda kazanmış olduğu ivmeyi daha yukarı taşıyarak üretim, ihracat, yatırım ve büyüme rakamlarını, ülkemizin gelecek hedefleri doğrultusunda yükselteceğine inanıyoruz.”

İHKİB BAŞKANI MUSTAFA GÜLTEPE: İŞ YAPMA MODELİ DEĞİŞMELİ

“Türkiye artık farklı bir yönetim sistemine geçti. Biz dün olduğu gibi bugün de ülkemizin kalkınması gelişmesi için hep beraber çaba harcayacağız. Başarı çıtamızı daha da yukarılara taşımak için yeni bir oyun kurgulamak, iş yapma modelimizi değiştirmek zorundayız.”

BMD BAŞKANI SİNAN ÖNCEL: MARKA HEDEFİ DAHA ÇABUK YAKALANACAK

“Günümüzde ülkelerin değeri sahip oldukları markalarla ölçülüyor. Türkiye’nin refah düzeyinin arttırmasının yolu da markalı ve katma değerli ihracattan geçiyor. Markalarımızın önünde engel olarak duran konulara yeni ekonomi yönetimi ile beraber hızla çözüm bulacağımızı inanıyorum. Karar alma süreçlerindeki hıza paralel olarak küresel ölçekte marka çıkarma hedefimizi de çok daha çabuk yakalayacağımızı düşünüyorum.”

TGSD BAŞKANI HADİ KARASU: KARAR VERME SÜRELERİ ÇOK DAHA HIZLANACAK

“Bugün start alacak yeni dönemde çok daha hızlı, özel sektörün dinamizmine uyum sağlayabilecek bir siyasi otorite hedefinin gerçeğe dönüşmesini yürekten arzu ediyor ve diliyorum. Kamu yönetiminde istenen dönüşümün sağlanması TGSD olarak 2023 için ortaya koyduğumuz 25 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmamızı kolaylaştıracak. Yılda 40 milyar dolarlık üretim yapan ve 17 milyar dolarlık ihracata imza atan bir sektör olarak bugüne kadar hükümetlerimizle hep işbirliği halinde çalıştık. Yeni dönemde de bu işbirliği ve dayanışmanın devam edeceğinden hiçbir şüphem yok. Güçlü siyasal yönetimlerin oluşturacağı dinamizmle birlikte karar verme süreçlerinin çok daha hızlanacağına inanıyorum.”

TÜROB BAŞKANI TİMUR BAYINDIR: TURİZMCİ BAKANIMIZ SORUNLARI İYİ BİLİYOR

“Sayın Mehmet Ersoy’un, Kültür ve Turizm Bakanı olmasını turizm sektörü için çok olumlu bir gelişme olarak görüyoruz. Sayın bakan, ülkemizin önde gelen otel, seyahat acentası ve hava yolu kuruluşu sahibi olarak sektörümüzün sorunlarını çok iyi biliyor. Turizmci yeni bakanımız Ersoy ile büyük hedeflere yürüyeceğiz.”