Yeni rekor: İstanbul en sağlıksız kentlerde ikinci oldu

Dünya genelinde 89 kentin incelenmesi sonucu yapılan sıralamada Türkiye'den yeni rekor geldi; İstanbul en sağlıksız kentlerde ikinci oldu.

Yeni rekor: İstanbul en sağlıksız kentlerde ikinci oldu

Dünya genelinde 89 kentin çeşitli uluslararası açık kaynak verileri ile incelenmesi sonucu yapılan sıralamada Türkiye’den yeni rekor geldi; İstanbul en sağlıksız kentlerde ikinci oldu.

Ev kiralama sitesi Spotahome’un listesinde kentlerdeki yeşil alanlar, spor tesislerinin kalitesi, hava ve su kirliliği, ortalama ömür beklentisi, obezite oranı, iş-özel hayat dengesi gibi 10 kriter bir araya getirilerek dünya genelinde 89 kent sıralandı.

Listeye göre en sağlıklı kent Hollanda’nın başkenti Amsterdam. Onu Norveç’in başkenti Oslo, Hollanda’nın Rotterdam kenti ve Almanya’nın en büyük şehri Münih izliyor.

OECD Sağlık Endeksi, Dünya Sağlık Örgütü verilerinin yanında kentlerde kişi başına düşen fast food restoranların gibi istatistikleri de belirleyen TripAdvisor gibi çeşitli hotel arama ve gezi sitelerinden de yararlanılarak oluşturulan puanlama sistemi sonucunda oluuturulan sıralamada listenin son 3 sırasında Casablanca, İstanbul ve Şanghay yer aldı.

Türkiye’nin büyük şehirleri sınıfta kaldı

En sağlıklı kent Amsterdam’ın 10 kriter üzerinden ortalama puanı 6.97 olurken, İstanbul’un ortalaması 3.46’da kaldı. 72. sıradaki Bursa 4.61 puan, 83. sıradaki İzmir 3.79 puan aldı.

Genel toplamda Türkiye’den en iyi sıradaki şehir ise 72’nci sırada yer alarak Bursa oldu.

İstanbul özellikle yeşil alanların oranı, iş-özel hayat dengesi, elektrikli otomobil şarj etme noktalarının sayısı ve yetişkinlerdeki obezite oranları söz konusu olduğunda düşük puan aldı.

İzmir ve Bursa’nın İstanbul’dan farkı ise yeşil alanlar kriterinde daha yüksek puan almaları. Bursa yeşil alanları için 8.28, İzmir 4.9 puan aldı. İstanbul’un yeşil alanlar kriterindeki puanı ise 1.32.

En iyi ve en kötü 10

İlk 10’a giren şehirler şöyle:

1 Amsterdam (Hollanda)

2 Oslo (Norveç)

3 Rotterdam (Hollanda)

4 Münih (Almanya)

5 Berlin (Almanya)

6 Tallinn (Estonya)

7 Adelaide (Avustralya)

8 Viyana (Avusturya)

9 Perth (Avustralya)

10 Helsinki (Finlandiya)

Sağlıklı kentler listesinin son 10 sırası ise şöyle:

80 Kuala Lumpur (Malezya)

81 Manchester (İngiltere)

82 Kahire (Mısır)

83 İzmir (Türkiye)

84 Bogota (Kolombiya)

85 Mexico City (Meksika)

86 Sao Paulo (Brezilya)

87 Şanghay (Çin)

88 İstanbul (Türkiye)

89 Casablanca (Fas)