Yasak talebine ret: AKP'li Cumhurbaşkanı seçime yine devletin olanaklarıyla gidecek!

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bu seçimde de partili kimliğine rağmen devlet olanaklarını sonuna kadar kullanacak.

Yasak talebine ret: AKP'li Cumhurbaşkanı seçime yine devletin olanaklarıyla gidecek!

Yüksek Seçim Kuulu (YSK), rejim değişikliğinin ardından ilk kez yapılacak seçimde aynı zamanda AKP Genel Başkanı olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın seçim yasakları kapsamına alınmasına ilişkin ‘İyi Parti’nin başvurusunu reddetti.

Cumhuriyet‘ten Emine Kaplan’ın haberine göre Erdoğan, bakan ve milletvekillerinin 21-31 Mart günleri arasında makam araçlarını kullanamayacağı, açılış ve temel atma törenlerinin düzenlenemeyeceğine ilişkin seçim yasaklarından muaf olacak, seçim gününe kadar, “Cumhurbaşkanı’ sıfatıyla devletin tüm olanaklarını kullanarak seçim propagandası yapabilecek.

Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Yasası, oy verme gününden önceki son 10 günü kapsayan dönemde “Başbakan, bakanlar ve milletvekilleri”, makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsisli uçak, helikopter dahil her türlü aracın kullanılmasını yasaklıyor.

Ancak yasada geçen “başbakan” ifadesi, uyum yasası düzenlenmediği için çıkarılamadı. YSK’nin, seçim yasaklarıyla ilgili genelgede yeni sisteme geçilmesi nedeniyle bakanlar ve milletvekilleri yönünden bu yasağın uygulanması yönünde karar verdiği öğrenildi.

16 Nisan referandumundan sonra Erdoğan’ın yeniden AKP Genel Başkanı olmasının ardından yapılan 24 Haziran seçimlerinde “partili Cumhurbaşkanı” olarak yasak kapsamı dışında tutulmuştu. YSK, sistem değişikliğine rağmen aynı kararda ısrar etmiş oldu.