VİDEO | "Çirkin Kral Efsanesi"nin fragmanı yayınlandı

Sosyalist sinemacı Yılmaz Güney'i konu alan belgesel "Çirkin Kral Efsanesi"nin fragmanı yayınlandı.

VİDEO |

Sinemamızın unutulmaz ismi, sosyalist yönetmen, senarist ve oyuncu Yılmaz Güney’in hayatını anlatan “The Legend of Ugly King (Çirkin Kral Efsanesi)” belgeseli 26 Ekim’de vizyona giriyor.

Hüseyin Tabak‘ın yönetmenliğini yaptığı belgeselde birçok değerli isimle röportajlar da mevcut. Röportajı bulunan sanatçılar arasında Michael Haneke, Costa Gavras, Fatoş Güney, Tarık Akan, Tuncel Kurtiz, Nebahat Çehre, Halil Ergün ve daha birçok isim yer alıyor.

7 yılda tamamlanan belgeselin dünya prömiyeri geçtiğimiz yıl Toronto Film Festivali’nde, Türkiye prömiyeri ise 37. İstanbul Film Festivali’nde yapılmıştı.

Filmin 37. İstanbul Film Festivali’ndeki açıklaması şöyleydi:

“Türkiye ve dünya sinemasının efsanelerinden Yılmaz Güney’e saygı duruşu niteliğindeki Çirkin Kral’ın Efsanesi, ailesi, çalışma arkadaşları ve dostlarıyla yapılan röportajlarla sanatçının dünya görüşü, sanat anlayışı ve zorluklarla dolu hayatına eğiliyor. Güney’in 1982 Cannes Film Festivali’nde Yol filmi ile kazandığı Altın Palmiye’den sonra Avrupa sinemasında bir efsaneye dönüşmesini tanıklıklarla sunan film, dünya prömiyerini Yılmaz Güney’in 33. ölüm yıl dönümünde Toronto Film Festivali’nde gerçekleştirdi. Hüseyin Tabak’ın yedi yılda tamamladığı Çirkin Kral’ın Efsanesi, Costa Gavras ve Michael Haneke gibi saygın yönetmenlerle söyleşiler de içeriyor.”

Youtube üzerinden yayınlanan fragman şöyle: