Üsküdar'da 29 bin metrekarelik kamu arazisi satışa çıkarılıyor

Üsküdar'da kamuya ait 29 bin metrekarelik alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından satışa çıkarılıyor. Satışa çıkarılan arazide İGDAŞ deposu, sağlık merkezi, park ve pazar gibi halkın ortak kullanım alanları bulunuyor.

Üsküdar'da 29 bin metrekarelik kamu arazisi satışa çıkarılıyor

Üsküdar’da kamuya ait 29 bin metrekarelik alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından satışa çıkarılıyor. Satışa çıkarılan arazide İGDAŞ deposu, sağlık merkezi, park ve pazar gibi halkın ortak kullanım alanları bulunuyor.

İBB Meclisi’nin kararına göre Üsküdar Ünalan’da bulunan 29 bin metrekarelik alan, ticaret ve konut için imara açılırken; 5 Aralık’ta gerçekleşecek ihale 385 milyon TL ile açılacak.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan CHP İBB Meclis üyesi Nezih Küçükerden, “Ünalan’ın bir konut planı var. Plan tadili yapıldıktan sonra halkın yeşil alanı ve depremde toplanma alanı elinden alındı. Böylece bu alan inşaat alanı haline getirildi. Halkın başka bir kullanım alanı yok. Cumhurbaşkanı Erdoğan millet bahçeleri açıyor, İBB burayı paraya çevirmeye çalışıyor” ifadelerini kullandı. Küçükerden konuşmasına şöyle devam etti: “Gençlerimiz için buraya spor komplesi de yapılabilirdi ama 385 milyon TL’ye satışa çıkarıldı. CHP bu satış için ret oyu verdi. Bizim isteğimiz buranın halkın yararına açılmasıdır. İmar projesi Ünalan’ı alt üst etmişti. Bizler halkın yanındayız.” ifadelerini kullandı.

Ünalan Muhtarı Mezengül Şimşek ise, “Satışa çıkarılan adada İGDAŞ deposu, sağlık merkezi, park ve pazar gibi halkın ortak alanları bulunuyor. Satış sonrası mağdur pazarcılar ile de irtibat halindeyiz. Bu süreçte neler yapabiliriz, araştırmasını yapıyoruz. Kamu alanının satışı söz konusu olduğu mahkemeye taşımayı düşünüyoruz. Avukatların da yanımızda olduğunu görmek istiyoruz. Ben de ilk duyduğumda ‘Burayı da satamazlar’ dedim. Halkın satıştan memnun olmadıklarını görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet’ten Deniz Işık’ın haberine göre, CHP Üsküdar İlçe Başkanvekili Deniz Yıldırım, mahalle temsilciliğinde gerçekleştirilen toplantı sonrası 24 Kasım’da sivil toplum örgütleri, muhtarlık ve yurttaşlarla pazar alanında eylem gerçekleştireceklerini duyurdu. Yıldırım, “Halkın malı halkın malı olarak kalmalı, bunun için her türlü desteği sağlayacağız ” diye konuştu.