Turyol'dan seferleri durdurma sinyali: Maliyetler karşılanamaz hale geldi

İstanbul Deniz Otobüsleri'nden (İDO) sonra Turyol da maliyetlerin karşılanamaz hale geldiğini belirtip, "kontak kapatabileceğini" duyurdu.

Turyol'dan seferleri durdurma sinyali: Maliyetler karşılanamaz hale geldi

Turyol Yönetim Kurulu Başkanı ve İBB’nin CHP’li Meclis Üyesi Yunus Can, İDO’nun seferlerine son vermesinin nedeninin maliyetlerin artık karşılanamaz hale gelmesi olduğunu söylerken, “Turyol olarak biz de kontak kapatabiliriz. Akaryakıt giderlerimiz geçen yıla göre yüzde 143 arttı” ifadesini kullandı.

Sözcü‘den Özlem Güvemli’nin haberine göre, 1 Aralık itibariyle iç hat seferlerine son verdiğini duyuran İDO’nun özelleştirilme süreci İBB Meclisi’nin 19 Kasım tarihli oturumunda tartışma yaratırken, tartışma sırasında söz alan Turyol Yönetim Kurulu Başkanı olan CHP’li Meclis Üyesi Yunus Can konuyla ilgili dikkat çekici bir açıklama yaptı.

Can, İDO’nun iç hat seferlerini durdurmasının nedeninin maliyetlerin çok yükselmesi olduğunu, geçen yıla göre akaryakıt giderlerinin yüzde 143 arttığını söyledi. Turyol’un da İDO’nun da kullandığı gemilerin motor parçalarının, yedek parçalarının yabancı menşeli olduğunu belirten Can, bu parçaların dövize endeksli olması nedeniyle giderlerin çok arttığını vurguladı.

‘MALİYETLERİMİZ ARTIK KARŞILANAMAZ HALE GELDİ”

İDO’nun deniz ulaşımındaki payının sadece yüzde 3 olduğunu ifade eden Can şöyle devam etti:

“İDO’nun olağanüstü bir sefer sayısı yok. Biz Turyol olarak ya da başka özel şirketler o seferleri gerçekleştirebilir. Ama biz de Turyol olarak her an kontak kapatabiliriz. Maliyetlerimiz çok fazla arttı. İDO’nun iç seferlerini iptal etmesinin arkasında başka neden aramaya gerek yok. Tek neden maliyetlerin artık karşılanamaz hale gelmesi.”

Turyol, İstanbul’da Kadıköy/Haydarpaşa-Eminönü/Karaköy ve Üsküdar-Eminönü/Karaköy hatlarında tarifeli olarak günlük ortalama 470 sefer yapıyor. Ada turu ve Boğaz turu da düzenleyen firma, Çınarcık, Kocadere, Esenköy ve Armutlu ilçelerine de sefer gerçekleştiriyor.