Türkiye'de ilk kez kasırga korkusu: Ege ve Marmara'yı vurabilir

Akdeniz'de oluşan Tropik Fırtına'nın Doğu'ya yönelerek Türkiye'yi de vurması bekleniyor.

Türkiye'de ilk kez kasırga korkusu: Ege ve Marmara'yı vurabilir

Türkiye’yi bilinen tarih itibariyle ilk kez bir kasırganın vurması bekleniyor. Pazar günü akşamı beklenen ve saatte 150 kilometreye varabilecek şiddette rüzgarın Ege kıyılarına ulaşması durumunda büyük bir yıkıma yol açmasından endişe ediliyor.

30 Eylül’de İyon Denizi üzerinden hareket ederek Kıyı Ege sahiline girmesi beklenen kasırganın tahminerdeki gibi gerçekleşmesi halinde Ege sahil şeridinde çok kuvvetli rüzgarların yanısıra aşırı yağış da görülebileceği belirtiliyor.

En büyük etkiyi Muğla, Aydın, İzmir, Çanakkale, Balıkesir kıyıları hattında oluşturması beklenen kasırganın Ege Bölgesi’ni geçtikten sonra Marmara Denizi üzerinden İstanbul’u etkileme ihtimali de bulunuyor. Yakın tarihte bu şiddette bir fırtınanın Türkiye’yi etkilediğine dair bir kayıt bulunmuyor.

Tarihi doğa olayı ile ilgili Meteoroloji’den de açıklama geldi. Açıklamada, kasırga beklentisi doğrulanırken,şiddeti ve yeri konusunda belirsizliklerin devam ettiği belirtildi.

Açıklama şöyle:

Yapılan son değerlendirme ve analizlere göre bugün öğleden sonra Orta Akdeniz’de oluşması beklenilen Alçak basınç merkezinin derinleşerek şiddetini arttırması ve Tropik Fırtınaya dönüşmesi tahmin ediliyor. Orta Akdeniz’de oluşması beklenen Fırtınanın hafta sonu doğuya doğru hareket etmesi beklenmektedir.

Farklı tahmin senaryolarında fırtınanın şiddeti ve yeri konusundaki belirsizlikler halen devam etmektedir. Bununla birlikte Fırtınanın Ege bölgesini etkilemesi durumunda, 30 Eylül 2018 Pazar günü, rüzgar hızının 100-120 km/saate ulaşması ve meydana gelecek yağışların da 75 kg/m2 ve üzerinde şiddetli yağış şeklinde olması beklenmektedir.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü olarak fırtınanın oluşumu ve gelişimi takip edilmekte olup; Fırtınanın yön, şiddet ve etkileyeceği alan konusunda gerekli olduğunda tahmin, uyarı ve açıklamalar yapılacaktır.