Ekonomi

'TL'nin çöküşü Avrupa piyasalarını da sarstı'

Türk Lirasının hızlı değer kaybı, Türkiye’nin en büyük alacaklısı durumundaki Avrupa piyasalarında da alarm çanlarının çalmasına yol açtı.

Türk Lirası’nın dolar ve Euro hızla değer kaybetmesi, ülkenin dış borç listesinde ilk sırada yer alan Avrupa ülkelerinde de ‘huzursuzluk’ yarattı.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Türkiye’nin moratoryum ilan etmek zorunda kalıp dış borçlarını ödeyemez duruma düşmesinin kreditör durumundaki Avrupa bankalarının durumunu sarsmasından endişe ediliyor.

Financial Times gazetesinde yayımlanan, Avrupa Merkez Bankası’nın Türkiye’deki kur krizi nedeniyle Avrupalı bankaların durumunu mercek altına aldığı, özellikle de krizin İspanyol BBVA, İtalyan UniCredit ve Fransız BNP Paribas’a olası etkilerine odaklanıldığı yönündeki haberi bugün Avrupa borsalarına da yansıdı.

Hisselerde düşüş

Haberde adı geçen bankaların hisseleri yüzde 3’ü aşan oranlarda değer kaybederken Alman Deutsche Bank ve Commerzbank hisselerinde de sırasıyla yüzde 3,3 ve 2,1’lik düşüş kaydedildi. Deutsche Bank’ın borsa değerinin yüzde 3,3 oranında azalmasında kredi notunun düşürülme riskinin de rol oynadığı belirtilirken Commerzbank hisselerinin yüzde 2,1 oranında ucuzlamasında Türkiye’deki ekonomik kriz etkili oldu.

Yılbaşında 4,50 liradan işlem gören Avro 7, Dolar ise 6 liraya kadar çıktı. Türkiye finans piyasasındaki huzursuzlukta Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Cuma günü yapması planlanan yeni ekonomik modelle ilgili açıklamalarının yatırımcıda belirsizlik uyandırmasının da rolü olduğu belirtiliyor.

Alman ve Avrupa bankalarının uzmanları TL’nin hızlı düşüşüne güven krizinin yol açtığı, hukuk güvensizliği, yüksek enflasyon ve Merkez Bankası’nın bağımsızlığıyla ilgili endişelere Türkiye’nin devlet iflasına sürüklenme ihtimalinin de eklendiği, bunun da kredi sigorta primlerinin rekor düzeye çıkmasından anlaşıldığı görüşünde.

Andersch: MB Erdoğan’ın zincirinden kurtulmalı

Alman BayernLB bankasından Manuel Andersch “Lira serbest düşüşe geçmiş görünüyor. Merkez Bankası Tayyip Erdoğan’ın zincirlerinden kurtulup faizleri yüksek oranda arttırmadığı sürece ödeme bilançosu krizi kaçınılmazdır” değerlendirmesinde bulundu.

‘MERKEZ BANKASI ERDOĞAN ZİNCİRİNDEN KURTULMALI’

Alman BayernLB bankasından Manuel Andersch “Lira serbest düşüşe geçmiş görünüyor. Türk Merkez Bankası Erdoğan’ın zincirlerinden kurtulup faizleri yüksek oranda artırmadığı sürece ödeme bilançosu krizi kaçınılmazdır” değerlendirmesinde bulundu.

‘ARTIK İFLAS OLASILIĞI KONUŞULUYOR’

LBBW bankası analisti Clemens Bundschuh da Türk Lirasının girdap içinde bulunduğunu belirterek Türkiye’nin en büyük sorununun güven bunalımı olduğunu söyledi. Yatırımcıların ellerindeki hisse ve tahvilleri hızla elden çıkardıklarına ve bu durumun Lira üzerindeki baskıyı artırdığına dikkat çeken Bundschuh, “Başlangıçta hukuk devleti ve Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadelede yeterince bağımsız olmaması sorun iken artık piyasalar iflas olasılığı üzerinde duruyor” dedi.

‘CUMHURBAŞKANININ ALLAHTAN YARDIM BEKLEDİĞİ ÜLKE’

VMC Markets yatırım şirketinin piyasa analiz uzmanı Michael Newson ise uluslararası yatırımcıların kısa süre öncesine kadar para krizinin yerel bir sorun olduğunu sanmakla yanıldıklarına dikkat çekerek “Değer kaybının hızlanması Türkiye ile iş yapan Avrupa bankalarıyla ilgili endişelerin artmasına yol açtı. Cumhurbaşkanının Allah’tan yardım beklediği ve dünyayı karşısına aldığı bir ülkede yeni ekonomik modeller sıkıntıları gidermeye yetmez” diye konuştu.

Yukarı