Türk-İş Başkanı asgari ücreti 'fıtır sadakası'yla hesapladı

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücretin 2280 liranın altında kalmaması gerektiğini belirtirken referans olarak "fıtsa sadakası"nı baz aldı.

Türk-İş Başkanı asgari ücreti 'fıtır sadakası'yla hesapladı

Milyonlarca emekçinin sonucunu beklediği 2019 yılı asgari ücret görüşmelerinde üçüncü toplantı, perşembe günü Türk-İş Genel Merkezi’nde yapılacak. Kritik görüşmeye az bir süre kala Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’dan tuhaf bir açıklama geldi.

‘İyi Parti’ Genel Başkanı Meral Akşener’in kendilerine yaptığı ziyarette açıklama yapan Atalay, 2018 yılı için Diyanet’in Ramazan Bayramı sonrası İslami kurallara göre “zekat” ibadeti gereği bir kişinin bir günlük ihtiyacı için belirlediği, bir diğer deyişle fıtır sadakası demek olan paraya göre asgari ücret miktarını hesapladı.

Asgari ücretin 2 bin liraya çekilmesi konusunu, 4 aydır dile getirdiklerini söyleyen Atalay, “Fitre 19 lira ve 4 kişilik bir ailede bu ücret aylık 2280 lira ediyor. Asgari ücretin bunun altında olmaması gerekiyor ki, fitrede asgari ücret buğday hesabından yapılıyor.” dedi.

Asgari ücreti, yasa gereği 5’er işçi, patron ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için işçi tarafını Türk-İş temsil ederken, TİSK patron tarafı adına masada bulunuyor.