Türk-İş asgari ücret teklifini açıkladı

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, "Asgari ücret artışı için kırmızı çizgimiz enflasyon, 2,000 tl’nin üzerinde yüzde 25 enflasyon farkı ve bunun üzerine refah payı talep edeceğiz" dedi.

Türk-İş asgari ücret teklifini açıkladı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun bugün yapılan ilk toplantısında masaya işçiler adına oturan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “Asgari ücret artışı için kırmızı çizgimiz enflasyon, 2 bin TL’nin üzerinde yüzde 25 enflasyon farkı ve bunun üzerine refah payı talep edeceğiz.” dedi.

Atalay “Enflasyon altında hiç bir zammı ne görüşürüz ne konuşuruz.” ifadelerini kullandı.

Yasa gereği 5’er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün ki ilk toplantısının ardından işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanacak. 2019 yılında geçerli olacak asgari ücretin açıklanmasının beklendiği dördüncü ve son toplantı ise yine Bakanlıkta yapılacak.

Mevzuat gereği, Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.