Turizm Bakanı Ersoy, kaçak otellerinin olduğunu itiraf etti: İmar barışına başvurdum, niye kaçırayım?

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, AKP'nin kaçak ya da imara aykırı yapılar için getirdiği "imar barış" düzenlemesinden kendisinin de yararlandığını açıkladı.

Turizm Bakanı Ersoy, kaçak otellerinin olduğunu itiraf etti: İmar barışına başvurdum, niye kaçırayım?

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, AKP’nin kaçak ya da imara aykırı yapılar için getirdiği “imar barışı” düzenlemesinden kendisinin de yararlandığını açıkladı. Ersoy, “Çok büyük avantaj niye kaçırayım? Rakamlar yüksek değil. İşletmelerin yarım sezonluk kârı” dedi.

Ersoy “Kendi otelleriniz için imar barışına başvurdunuz mu?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Otellerimde lojmanlarda vardı galiba. Süre uzatımına hepsine başvurdum. Çok büyük avantaj niye kaçırayım? Rakamlar yüksek değil. İşletmelerin yarım sezonluk kârı. Devlet açısından yapılmış çok güzel bir jesttir. Bizden tahsisli yüzde 50’den fazlası başvurdu. Çevremde başka sektörde olup da ‘bakanım yeni yatırım yerlerini ne zaman açıklıyorsun’ diyen çok var. Yabancı yatırımcıların da ilgisini çekiyor.”

“Konumum otellerim için dezavantajlı”

Hürriyet’ten Umut Erdem’in haberine göre, Ersoy, “Konumunuz şirketinizde yapacaklarınızı etkiliyor mu?” sorusunu da şöyle yanıtladı:

“Otel grubum çok kurumsaldı zaten. Üç kolda işim var. Bir enerji grubum var. Enerjide de yapacaklarımı yapmıştım. Yatırımlarım bitmişti. Tur operatörü kısmı biraz etkileniyor olabilir. Olaya şöyle bakıyorum. Turizmi bir yere getirmeyi başarırsam, şirketlerim de değerleniyor. İlla onlara yeni bir şey katmak zorunda değilim. Bakanlığım tam tersi dezavantaj oluyor. ‘Ne derler?’ diye yapılması gerekeni de yapamıyorsun. Hiçbir şey yapamıyorsun. Avantajı hiç yok, dezavantajı çok.”

“İMZA YETKİM YOK” DEMİŞTİ

ETS Tur’un sahibi olduğu bilinen Bakan Ersoy, TBMM Genel Kurulu’nda, Kültür ve Turizm Bakanlığının 2019 yılı bütçesi görüşülürken, bakanlığın web sitesinde yer alan özgeçmişinde halen ETS Tur Yönetim Kurulu Başkanı olarak göründüğünün ifade edilmesi üzerine, “Göreve gelir gelmez ETS Tur Yönetim Kurulu Başkanlığından ayrıldım ve bütün imza yetkilerimi de profesyonellere devrettim.” demişti.