TSK'da son durum: GATA'da mevlid düzenlendi, tabip binbaşı 'duygulandı'

AKP'nin kontrolü altına giren GATA'da Kuran tilavetiyle önlük giyme töreni yapıldı.

TSK'da son durum: GATA'da mevlid düzenlendi, tabip binbaşı 'duygulandı'

15 Temmuz darbe girişiminden sonra askeri sağlık sisteminde yapılan değişiklikler kapsamında AKP’nin kontrolü altına giren GATA’da Kuran tilaveti yapıldı.

Yayımlanan 669 sayılı OHAL kararnamesiyle Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) ile Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı eğitim hastaneleri, askeri hastaneler ve dispanserler Sağlık Bakanlığı’na devredildi. Ayrıca yükseköğretim birimleri de Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne aktarıldı.

GATA’DA MEVLİD DÜZENLENDİ

Hükümete yakın Yeni Şafak gazetesinden Aybike Eroğlu, yapılan bu düzenlemelerden sonra yaşananları derledi.

Yapılan düzenlemelerle beraber, GATA’nın tarihinde ilk kez Mevlid Kandili dolayısıyla bir program düzenlendi. 28 Kasım 2017’de Şehit Tabip Kd. Üsteğmen Halil Akçiçek Konferans Salonu’nda düzenlenen programla GATA’da ilk kez Kuran tivaleti yapıldı. Yine aynı salonda ise geçtiğimiz günlerde bir önlük giyme töreni düzenlenirken, törende başörtülü doktorların da önlük giydiği belirtildi.

“ARADAN GEÇEN SÜREÇTE…”

Tören sırasında bir konuşma yapan Tabip Binbaşı Eray Serdar Yurdakul ise, “Öğrencilik yıllarımda bu salonda pek çok kez irticai faaliyetlerle ilgili askeri brifing aldık. Şimdi ise bu salonda Kur’an’ı Kerim okunuyor. Aradan geçen süreçte yaşadıklarımız gözlerimin önünden geçti. Mezun olurken bir arkadaşımın annesi başörtülü olduğu için bu salona alınmamıştı. Şimdi ise bu salonda önlük giyme törenleri düzenleniyor ve başörtülü kızlarımız doktor adayı olarak önlük giyiyor. Gurur duymamak elde değil.” diye konuştu.