TSK eski pilotlara çağrı yaptı

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ortaya çıkan pilot açığı için Hava Kuvvetleri'nin harekete geçtiği, THY ve özel havayolu şirketlerinde pilot olarak görev yapan eski askerlerin ‘harbe hazırlık eğitimi’ne çağırıldığı öğrenildi.

TSK eski pilotlara çağrı yaptı

AKP-Cemaat ortaklığı döneminde açılan Balyoz ve benzeri davalar nedeniyle ordudaki çok sayıda pilot ya emekli olmuş ya da zorunlu çalışma süresi dolunca Hava Kuvvetleri’nden ayrılmıştı. Bu durum orduda pilot açığına yol açarken, 15 Temmuz darbe girişimine katılan ya da cemaat ile bağlantısı tespit edilen pilotlar da ordudan ihraç edilince, ortaya çıkan pilot açığı büyümüştü.

Açığın büyümesinin ardından Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından THY ve özel havayolu şirketlerinde pilot olarak görev yapan eski askerlere “göreve dönün” çağrısı yapılmıştı.

“HARBE HAZIRLIK EĞİTİMİNE KATILIN”

Sözcü’den Saygı Öztürk‘ün haberine göre, bu çağrının ardından çalıştıkları şirketlerde hak kaybına uğramadan, Hava Kuvvetleri’nde de savaşa hazırlık eğitimi almaları istendi.

Hava Kuvvetleri Personel Başkanlığı tarafından pilotlara gönderilen mektupta şöyle denildi: “Bölgemizde meydana gelen gelişmelerin yanı sıra, ülkemizin bölgesel ve küresel gücü arttıkça istikbal ve istiklalimize yönelik tehditlerin de bir o kadar arttığını görmekteyiz. (…) Bu maksatla yapılan çalışmalar, eski personelimizin tecrübelerine başvurmanın zaruri hale geldiğini göstermektedir. Ülkemizin ve milletimizin bekasının devamı için gönüllü olmanız durumunda ihtiyat pilot statüsüne alınarak, yapılan planlamaya göre öncelikle 34 iş günü sürecek harbe hazırlık tazeleme eğitimi verilecek. Daha sonraki aşamada harbe hazırlığın devamı amacıyla yılda iki ya da üç kez yaklaşık 10’ar işgünü olacak şekilde harbe hazırlık seviyesini belirlenen uçakla muhafaza etmeniz sağlanacak.”