Trump yasakları genişletiyor: Beyaz Saray kutsal bir mekan, Başkan'a saygılı davranılması gerekiyor

Beyaz Saray kutsal bir mekan, çok özel bir yer, Beyaz Saray'a saygı gösterilmesi gerekir. Başkan'a saygılı davranılması gerekiyor."

Trump yasakları genişletiyor: Beyaz Saray kutsal bir mekan, Başkan'a saygılı davranılması gerekiyor

ABD Başkanı Donald Trump, CNN muhabiri Jim Acosta’nın basın kartının askıya alınması ile ilgili konuştu. Trump, basın kartı iptallerinin devamını gelebileceğini ima ederek “Bu kararı ben vermedim. Fakat başkalarına da uygulanabilir” diye konuştu.

Trump, Paris ziyareti öncesi Beyaz Saray bahçesinde gazetecilere dönük açıklamada bulunurken, gelen bir soru üzerine muhabir Acosta’nın basın kartının askıya alınması kararını kendisinin vermediğini söyleyerek, “Bu kararı ben vermedim. Fakat başkalarına da uygulanabilir.” ifadelerini kullandı.

Trump, bu kararını “Beyaz Saray kutsal bir mekan, çok özel bir yer, Beyaz Saray’a saygı gösterilmesi gerekir. Başkan’a saygılı davranılması gerekiyor.” ifadeleriyle savunurken, Acosta’nın, Sözcü Sarah Sanders’e “saygısızca” davrandığını da belirtti.

Trump, hangi gazetecilerin kartının iptaline ilişkin ise ayrıntı vermedi.

ABD merkezli Gazetecileri Koruma Komitesi ise yazılı bir açıklamayla, Acosta’nın Beyaz Saray’a girişine tekrar izin verilmesi yönünde Trump’a bir çağrıda bulundu. Açıklamada, “Gazeteciler görevlerini korkmadan yerine getirebilmelidir. Acosta’nın basın kartı hakları tekrar iade edilmelidir. Umuyoruz ki Trump gazetecileri aşağılamayı bırakacaktır. Bu tutum aynı zamanda gazetecilerin güvenliği adına ciddi bir sorundur.” ifadelerine yer verildi.