Trabzon'da şarbon paniği: 1 köy karantinaya alındı

Olayla ilgili inceleme başlatılırken, köy karantina altına alındı.

Trabzon'da şarbon paniği: 1 köy karantinaya alındı

Akçaabat’ta şarbon paniği yaşanıyor.

Trabzon’un Akçaabat ilçesi Ağaçlı mahallesinde bir sığıra şarbon teşhisi konulmasına rağmen hayvan sahibinin sığırı keserek etini mahalledeki vatandaşlara sattığı iddia edildi. Yaklaşık bir hafta sonra mahalle sakinlerinden Fatma Çakır rahatsızlanarak gittiği hastanede yaşamını yitirdi, 73 kişi de ‘halsizlik, mide yanması ve yüksek ateş’ gibi şikayetlerle acil servise başvurdu.

İHA’nın haberine göre, Akçaabat ilçesinin Ağaçlı köyünde meydana gelen olayda iddiaya göre; bir hafta önce bir sığır sahibi sığırın derisindeki lekeleri veteriner hekime göstermesinin ardından, veteriner hekim şarbon tanısı koyduğu ve hayvandan aldığı dokuyu incelenmesi için Ankara’ya gönderdi. Ancak sığırın sahibi olan vatandaş eve döndüğünde hayvanını keserek bir kısmını evine ayırdıktan sonra kalanını da mahalleliye sattı.

Köy karantinaya alındı

Son bir haftada mahallede bir kişinin hayatını kaybetmesi ve olayın duyulması üzerine panik yaşayan mahalle halkı halsizlik, mide bulantısı ve kusma şikayetleri ile KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’ne başvurdu. Dün geceden bu yana hastaneye 56 kişi başvururken, hastanede tedavi gören 3 kişide şarbon şüphelerine rastlandığı iddia edildi. Olayla ilgili inceleme başlatılırken, köy karantina altına alındı.

Valilik’ten açıklama

Yaşanan panikle ilgili Trabzon Valiliği yazılı bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada “İlimiz Akçaabat İlçesi Ağaçlı mahallesinde henüz tanısı kesin olmayan bir rahatsızlığı sebebiyle bir adet büyükbaş hayvanın sahibi tarafından kesilerek dağıtılması ve bunlardan tüketen bazı vatandaşlarımızda bir takım rahatsızlıkların belirmesi üzerine ilgili kurumlarımızca gerekli tüm tedbirler alınmış olup, konu ile ilgili endişe edilecek bir durum bulunmamaktadır” denildi.