Pistten çıkan uçağı, 'millet kıraathanesi' yapacaklar

Trabzon Havalimanı'na iniş yaparken pistten çıkıp denize düşme tehlikesi geçiren uçak, millet kıraathanesi yapılacak.

Pistten çıkan uçağı, 'millet kıraathanesi' yapacaklar

Trabzon Havalimanı’na iniş yaparken kontrolden çıkıp, pistten çıkan Ankara-Trabzon seferini yapan Pegasus Havayolları’na ait ‘Zeynep’ isimli Boeing 737- 800 tipi yolcu uçağının Emine Erdoğan Hatıra Ormanı’nda millet kıraathanesi yapılmak istendiği belirtilldi.

Hizmet dışı kalan uçağı satın alan Avtrade firmasının direktörü Dennis Richard Lewis, AKP’li Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu’nu makamında ziyaret etti. Ziyaret sonrası bir açıklama yayımlayan Başkan Sağıroğlu, uçağın gövdesinin millet kıraathanesi olarak kullanmak için şirket yetkilileriyle anlaştıklarını duyurdu.

“SAHİLDEKİ EMİNE ERDOĞAN ORMANI’NDA KIRAATHANEYE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ”

Sağıroğlu, bedelsiz aldıklarını açıkladığı uçağın gümrük sorunlarının da aşılmasıyla, ilçedeki Emine Erdoğan Hatıra Ormanı’nın yer aldığı alana entegre etmek istediklerini söyledi. Firma yetkilisi Lewis ile yapılan görüşmeye ilişkin konuşan Sağıroğlu, “Trabzonlu iş adamı Alahittin Aydın’ın katkıları ile birlikte uçağı belediyemize bedelsiz olarak kazandırdık. Uçak yurt dışından Pegasus firmasına kiralandığı için gümrük malı sayılıyor. Uçağın en önemli parçasından en küçük cıvatasına kadar yurt dışına teslim edilmesi gerekiyor” dedi.

Resmi yazışmalara başladıklarını söyleyen Sağıroğlu, “Öncelikli olarak Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğümüzle sonra ise Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızla görüşüp izin belgesini çıkartma amacındayız. İzin belgemizi aldıktan sonrada uçağı sahil alanımızda bulunan Emine Erdoğan Hatıra Ormanı’nda uygun bir yere konumlandırarak millet kıraathanesine dönüştürüp, milletimizin hizmetine sunacağız” diye konuştu.