TKH'den Cargill işçileriyle dayanışma çağrısı: Amerikan tekeli Cargill’e boyun eğmeyeceğiz!

Türkiye Komünist Hareketi İstanbul İl Örgütü, ABD'li gıda tekeli Cargill'de sendikalaştıkları için işten atılan işçilere Kartal'da dayanışma ziyareti düzenleyecek.

TKH'den Cargill işçileriyle dayanışma çağrısı: Amerikan tekeli Cargill’e boyun eğmeyeceğiz!

ABD’li gıda tekeli Cargill’in Bursa’daki fabrikasında sendikaya üye oldukları için işten atılan işçiler İstanbul’a yürüyor. Tekgıda-İş Sendikasında örgütlendikleri için işten atılan Cargill işçileri, direnişlerinin 154. gününde Kartal Meydanı’na gelecek.

Türkiye Komünist Hareketi (TKH) İstanbul İl Örgütü de hakkını arayan Cargill işçilerine dayanışma ziyareti düzenleyecek. Komünistler 17 Eylül Pazartesi günü saat 19:30’da yapılacak ziyaret için çağrı açıklamasında bulundu. TKH İstanbul İl Örgütü’nün “Hem suçlu hem güçlü Amerikan şirketine boyun eğmek yok” başlıklı açıklaması şöyle:

Direnen Cargill işçilerinin yanındayız!

Sendikalı oldukları için işten atılan ve direnişe geçen Cargill şeker fabrikası işçileri Bursa’dan İstanbul’a yaptıkları yürüyüş ile seslerini tüm topluma ulaştırmaya çalışıyor.

Ülkemizde şeker üretimine vurulan darbenin sembolü, kamu arazisi üzerine usulsüzce yerleşmenin adı, Türkiye’nin ABD emperyalizme bağımlılığının en somut örneklerinden biri olan Amerikan şeker tekeli Cargill bu sefer de işçi düşmanlığı ile gündeme geldi.

Unutmayalım! AKP iktidarının ülkemizi emperyalizme tam boy bağımlı hale getirmesinin en önemli örneklerinden biri olan Cargill, hem suçlu hem güçlüdür. Amerikan şeker tekeli Cargill’in sendikalı oldukları için işçileri işten atması kabul edilemez.

Türkiye Komünist Hareketi halkımızı Cargill şirketinin işçi düşmanlığına karşı çıkmaya ve işten atılan işçi kardeşlerimiz ile dayanışmaya çağırmaktadır.

Bunun için Partimiz yürüyüşlerinin dördüncü gününde İstanbul Kartal Meydanı’na gelecek olan Cargill işçilerine 17 Eylül Pazartesi günü saat 19:30’da bir dayanışma ziyareti düzenleyecektir. Tüm üyelerimizi, dostlarımızı ve duyarlı kamuoyunu bu dayanışma ziyaretine davet ediyoruz.

Hem suçlu hem güçlü Amerikan tekeli Cargill’e boyun eğmeyeceğiz!

Türkiye Komünist Hareketi İstanbul İl Örgütü

17.09.2018