TKH Gençliği: Gericilerin vaazlarına gençliğin karnı tok!

Türkiye Komünist Hareketi (TKH) Gençliği, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmasında dile getirilen AKP'nin gençliğe yönelik gerici saldırılarına karşı bir açıklama yayımladı.

TKH Gençliği: Gericilerin vaazlarına gençliğin karnı tok!

Türkiye Komünist Hareketi (TKH) Gençliği, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında dile getirilen AKP’nin gençliğe yönelik gerici saldırılarına karşı bir açıklama yayımladı.

TKH Gençliği yayımladığı açıklamasında, Erdoğan’ın TÜGVA Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmaya değinerek ”Salonda bulunanlar Erdoğan’ın konuşması sırasında sık sık tekbir getirdi ve ‘Cenk, cihat, şahadet’, ‘İşte ordu, işte komutan’, ‘Reis bizi Mümbiç’e götür’, ‘Tek yol şehadet’ şeklinde sloganların atıldığı bir toplantıda gençliğe vaad edilenler, memleketin gericilerin pençesi altındaki karanlık tablosunu ortaya sermektedir.” ifadelerine yer verdi.

AKP’nin ‘bilimsel üretim merkezleri olması gereken üniversitelere’ dönük saldırılarına değinilen açıklamada ”Gençliğin temsiliyeti için memlekette üniversiteleri ortaçağ dogmatizmi ve piyasacılığın eşitsizliği altında ezmekten imtina etmemekteler. Buna karşı duran gençliği baskılamak uğruna, bilimsel üretim merkezleri olması gereken üniversiteleri birer karakola çevirmekten, akademideki ilerici birikimi tasfiye etmekten geri durmayan bir zihniyet ile üniversiteler karşı karşıya bırakılmıştır.” ifadeleri kullanıldı.

Üniversitelerin ‘boyun eğmemenin ve itirazın’ ifadesi olduğu vurgulanan açıklamada ”TKH Gençliği, üniversitelere saldırının işareti anlamına gelen bu söylem ve çıkışların ardındaki gerçeği anlatmaktan geri durmayacaktır. Memlekete ve üniversitelere dair sorumluluğunun bilincinde, sosyalizmden başka bir kurtuluşun olmadığı gerçeğiyle mücadeleyi yükseltecektir.” denildi.

Türkiye Komünist Hareketi (TKH) Gençliği tarafından ”Gericilerin vaazlarına gençliğin karnı tok!” başlığıyla yayımlanan açıklamanın tamamı şöyle:

”AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Genel Kurulu’nda bir konuşma gerçekleştirdi. Salonda bulunanlar Erdoğan’ın konuşması sırasında sık sık tekbir getirdi ve “Cenk, cihat, şahadet”, “İşte ordu, işte komutan”, “Reis bizi Mümbiç’e götür”, “Tek yol şehadet”şeklinde sloganların atıldığı bir toplantıda gençliğe vaad edilenler, memleketin gericilerin pençesi altındaki karanlık tablosunu ortaya sermektedir.

Gençlik, Haziran Direnişi ile beraber ortaya çıkan tablo ile, 12 Eylül darbesi ile başlayan ve AKP’nin şiddetle sürdürdüğü gerici ve piyasacı politikalara boyun eğmediğini göstermiştir. Kindar ve dindar nesil projeleri ile gençliği kapsayamayan AKP, her geçen gün daha da saldırganlaşarak bugünleri yaratmıştır. Gençlik, giydirilmek istenen bu gömleği giymemiştir. Bu, en başa yazılmalıdır.

Bugün gençliğe savaş naraları attıranların geçmişte ABD Filolarını kıble yaptıkları unutulmamalıdır. Bugün aynı zihniyet ülkemizi ABD çıkarları için kardeş Suriye halkının topraklarına savaşa sokmaya hazırlanmaktadır. Üniversiteler, o dönem nasıl 6. Filo’yu denize döktüyse, bugün de emperyalizme karşı mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir.

Genel olarak her fırsatta olduğu gibi bu toplantıda da vurgulanan ve gençliğe vaaz edilen düşünceler durumun vahametini ortaya koymaktadır. Denmektedir ki, dindar ve kindar bir nesil yaratacağız! Denmektedir ki, 2023-2071 vizyonu gençliğe emanettir. Gericiler istemektedir ki; gençlik dinselleşme ile geleceği üzerine mücadele vermesin, itaatkar ve kanaatkar yaşayarak düşünmesin, sorgulamasın…

Gençliğin gelecek olduğu herkes tarafından ortaya koyulmaktadır. Geleceği kazanmak istiyorsanız, bugünkü sözlerinizi sürdürecek ve geleceğe taşıyacak genç bir kuşağa ihtiyacınız vardır. Bunu sermaye sınıfı da, onun işbirlikçi siyasal temsilcileri de adları gibi bilmektedir.

Gençliğin temsiliyeti için memlekette üniversiteleri ortaçağ dogmatizmi ve piyasacılığın eşitsizliği altında ezmekten imtina etmemekteler. Buna karşı duran gençliği baskılamak uğruna, bilimsel üretim merkezleri olması gereken üniversiteleri birer karakola çevirmekten, akademideki ilerici birikimi tasfiye etmekten geri durmayan bir zihniyet ile üniversiteler karşı karşıya bırakılmıştır.

Burada üniversiteli gençlik, bu tabloya karşı iki seçeneğe sahiptir. Bugün için yaşam, gençliği tercih yapmaya zorlamaktadır. Ya memleketin içerisinde bulunduğu eşitsizlik, adaletsizlik, hukuksuzluk, zorbalık, yoksulluk ve ölümler içerisinde üniversiteler binalardan ibaret bir kurum haline gelerek içeriği boşaltılacak; ya da bilgi üretim alanı olan üniversiteler, bilimsel ve akılcı bir düşünce ile ayağa kaldırılacak.

Üniversiteler, tarihi boyunca aydınlanma fikrinin taşıyıcılığını üstlendi. Gençlik, bu tabloyu görmemezlikten, duymamazlıktan, bilmemezlikten gelmeyecektir. Bu memleketin komünist gençliği olarak, dindar ve kindar nesil hevesine karşı mücadeleyi yükselteceğimizden kimsenin tereddütü bulunmamalıdır. Üniversite; görmek, duymak ve bilmektir. Bizler için üniversite boyun eğmemenin ve itirazın ifadesidir.

TKH Gençliği, üniversitelere saldırının işareti anlamına gelen bu söylem ve çıkışların ardındaki gerçeği anlatmaktan geri durmayacaktır. Memlekete ve üniversitelere dair sorumluluğunun bilincinde, sosyalizmden başka bir kurtuluşun olmadığı gerçeğiyle mücadeleyi yükseltecektir. Sosyalizm bayrağını, gericiliğin, piyasacılığın, geleceksizliğin karşısında her fırsatta dikeceğimizi bir kez daha beyan ediyoruz!

GERİCİLİĞİN KUŞATMASINDAKİ ÜNİVERSİTELERİ, SOSYALİZM MÜCADELESİ İLE AYAĞA KALDIRACAĞIZ!”