Tarım Bakanı, saman ve buğday ithalatını böyle savundu: Paramız var ki ithal ediyoruz

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye'nin saman ve buğdayı dahi ithal eder duruma gelmesini savunmaya çalışırken tuhaf bir ifadeye başvurdu.

Tarım Bakanı, saman ve buğday ithalatını böyle savundu: Paramız var ki ithal ediyoruz

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’nin saman ve buğdayı dahi ithal eder duruma gelmesini savunmaya çalışırken tuhaf bir ifadeye başvurdu.

Gerici Yeni Akit gazetesinin Ankara Temsilcisi Hacı Yakışıklı’ya konuşan Pakdemirli, Türkiye’nin tarımda zarar etmediğini öne sürerken, “Yıllık 12 milyar dolar ithalat, 17 milyar dolar ihracat var. Tarımda kendi kendimize yettiğimiz gibi herhangi bir zarar da etmiyoruz, bu alanda Avrupa’nın itici gücüyüz. Mesela buğdayda Türkiye kendi kendine yeterlidir. Samanda da 10 bin ton bizim ithalatımız, Türkiye’de tahmini ihtiyacımız 66 milyon ton. Bunun anlamı da 10 binde bir buçukluk bir ihracat var. Yani Türkiye’nin ihtiyacının 10 binde 1,5’u saman olarak ithal edilmiş. Bunun olumsuz bir anlamı var mı derseniz gördüğünüz gibi yok.” ifadelerini kullandı.

“Bu ‘Saman ithal ettiniz, buğday ithal ettiniz’ diyenlere karşı şunu söylüyorum” diyen Bakan,  “Türkiye’de para var ki ithalat yapabiliyor. Bizim iki tane görevimiz var. Biri üreticiyi korumak, ikincisi tüketiciyi kollamak. Bu iki görevi dengede götürmek istiyoruz.” dedi.

Et fiyatları hakkında da bilgi veren Bakan Pakdemirli, şöyle devam etti:

“Et fiyatlarında eski pahalı günlere dönüş olmaz, ancak bir miktar artış olabilir. 2019’un ikinci yarısından sonra… Bu artış, ufak bir artış olabilir. Vatandaşımızın eti yine en uygun fiyattan sofralarına getirmelerine vesile olacağız.”