'Taraflar, Suriye’nin egemenliği, bağımsızlığı, birliği ve toprak bütünlüğüne olan bağlılıklarını teyit etti'

Ankara'da düzenlenen Türkiye-ABD Suriye Çalışma Grubu, çalışmaları kapsamında açıklamalarda bulundu. ABD'nin Suriye Temsilcisi Jeffrey, Astana'ya ilişkin yaptığı açıklamada, "Sürecin ilerleyememesinin sebebi Esad rejimidir" ifadelerini kullandı.

'Taraflar, Suriye’nin egemenliği, bağımsızlığı, birliği ve toprak bütünlüğüne olan bağlılıklarını teyit etti'

Ankara’da düzenlenen Türkiye-ABD Suriye Çalışma Grubu, çalışmaları kapsamında açıklamalarda bulundu.

ABD’nin Suriye Temsilcisi Jeffrey, Astana’ya ilişkin yaptığı açıklamada, “Sürecin ilerleyememesinin sebebi Esad rejimidir” ifadelerini kullandı.

Türkiye-ABD Yüksek Düzeyli Suriye Çalışma Grubu 3’üncü toplantısı bugün sona erdi. Dışişleri Bakanlığı, iki ülkenin Dışişleri ve Milli Savunma Bakanlıklarından üst düzey yetkililerin de katıldığı toplantıda, Münbiç Yol Haritası’nın hızlandırılmasının taahhüt edildiği açıklandı.

DIŞİŞLERİ’NDEN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı, Ankara’da gerçekleştirilen toplantıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada “Taraflar, Suriye’nin egemenliği, bağımsızlığı, birliği ve toprak bütünlüğüne olan bağlılıklarını teyit etti ve Suriye ihtilafına Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararıyla uyumlu bir siyasi çözüm bulunması sürecinde sürdürülebilir ve geri döndürülemez ilerleme sağlanmasının öneminin altını çizdi. Muhtaç durumdaki Suriyelilere insani yardım sağlanmasına yönelik ortak taahhütlerini yinelemişler ve her iki ülkenin bu bağlamda gösterdiği önemli çabaları teslim etti. Her iki taraf, Suriye içinden ve ötesinden kaynaklanan terörizmin her tür ve tezahürüyle mücadele etme kararlılıklarını teyit etti” denildi.

Açıklamada, Münbiç konusuyla ilgili ise “Taraflar, ‘Münbiç Yol Haritası’ konusunda yılsonuna kadar hızlandırılmış ve somut ilerleme sağlanmasını taahhüt etti. Münbiç Yol Haritası’nda belirtilen diğer alanlara ilişkin müşterek planlama konusunda çalışmayı sürdürmek hususunda mutabık kaldı. Türkiye ve ABD, müttefik olarak birbirlerine karşı yükümlülüklerine uygun şekilde, her iki ülkenin güvenlik kaygılarını etkin biçimde ele alma taahhüdünü paylaşmakta ve Suriye’de devam eden krize ilişkin olarak karşılıklı menfaatlerini ilgilendiren konularda ilerleme sağlamayı sürdürmeyi arzu etmektedir. Bu amaçla taraflar, ‘Suriye’ konulu Çalışma Grubu toplantılarının daha sık aralıklarla düzenlenmesi konusunda mutabık kaldı.” ifadeleri yer aldı.

JEFFERY ESAD’I HEDEF ALDI

Yüksek Düzeyli Suriye Çalışma Grubu’nun bir sonraki toplantısının en geç Şubat 2019’a kadar Washington’da toplanmasının kararlaştırıldığı da bildirildi.

ABD Suriye Temsilcisi Jeffery ise, Astana sürecine ilişkin açıklamasında sürecin ilerleyememesinden Esad rejimini sorumlu tutarak, “Burayı gözlemleyerek ateş azalabilir.Taaruza yönelik konuşlanma yok.” ifadelerini kullandı.

Jeffrey, “Amacımız taciz ateşi konusunda cesaretin kırılması. Suriye Demokratik Güçleri IŞİD’e karşı savaşıyor. Suriye’de ABD-Türkiye iş birliği olmadan sonuç gözükmüyor. YPG endişelerinizin tamamını Washington’a taşıyacağız. Astana sürecinin ilerlememesinin asıl nedeni Esad rejimi. Menbiç yol haritası Suriye’nin tamamına barış getirebilecek iyi model ” dedi.