Talabani'den Suriyeli Kürtlere: Suriye hükümetiyle müzakere yapın

IKBY'nin Moskova temsilcisi Asu Talabani, Suriyeli Kürtlere, Suriye hükümetiyle müzakre yapma çağrısında bulundu.

Talabani'den Suriyeli Kürtlere: Suriye hükümetiyle müzakere yapın

YDH’nin haberine göre Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Moskova Temsilcisi Asu Talabani, Suriyeli Kürtlerin merkezi hükümetle anlaşması gerektiğini söyledi.

Asu Talabani, Suriyeli Kürtlerin bağımsızlık referandumu ile Irak’tan ayrılma yönünde adım atan Iraklı Kürtlerin hatasını tekrarlamaması ve Suriye merkezi hükümetiyle anlaşması gerektiğini vurguladı.

SURİYE HÜKÜMETİYLE MÜZAKERE YAPIN

Suriyeli Kürtlere akılcı hareket etmeleri tavsiyesinde bulunan Talabani, Suriyeli Kürtlerin mevcut şartları göz önünde bulundurarak Suriye hükümetiyle müzakere yapmasını ve Türkiye’nin saldırıları sonucu daha fazla sivilin ölmesini engellemesini istedi.

Suriye ordusunun Afrin’e girmesinin ve Kürtlerin merkezi hükümetle anlaşmasının Kürtlerin önündeki en iyi seçenek olduğunu savunan Talabani, “Irak Kürtleri referandumda acele ettiler, sonunda en büyük zararı gören biz olduk; çünkü tüm komşu ülkeler ve dünya ülkeleri attığımız adımın sonuçları konusunda bizi uyarmıştı” dedi.

MİLİSLER AFRİN’DE

Dün Afrin’e doğru ilerleyen Suriye ordusuna bağlı milis güçleri, TSK’nın topçu atışı ve SİHA’lar ile bombalanmıştı. Bunun üzerine, milislerin Afrin’e giremeden geri çekildiği duyurulmuştu. Gece saatlerinde yayınlanan görüntülerle birlikte, Suriye ordusuna bağlı güçler ve YPG birlikleri Afrin’de birlikte görüntülendi.

http://gazetemanifesto.com/2018/02/20/video-geri-cekildikleri-iddia-edilmisti-suriye-ordusuna-bagli-milisler-afrinde/