Suruç'ta oğulları ve eşi öldürülen Emine Şenyaşar konuştu

Suruç'taki saldırıda eşini ve 2 oğlunu kaybeden Emine Şenyaşar, yaşananları anlattı...

Suruç'ta oğulları ve eşi öldürülen Emine Şenyaşar konuştu

Suruç’ta AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın ‘esnaf ziyareti’ sonrası çıkan silahlı çatışma ve hastanede devam eden saldırılarda 4 kişi yaşamını yitirmiş, 9 kişi de yaralanmıştı.

Saldırıda AKP’li Yıldız’ın yakınları tarafından oğulları Adil, Celal ile eşi Hacı Esvet Şenyaşar öldürülen anne Emine Şenyaşar, Jinnews muhabiri Safiye Alagaş’a konuştu.

‘İLK TACİZLERİNDEN SONRA OĞLUM 2 GÜN DÜKKANI AÇMADI’

Oğullarının yaralı olarak Suruç Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığını öğrenen baba Hacı Esvet Şenyaşar’ın, gittiği hastanede AKP’li vekilin yakınları tarafından saldırıya uğradığına ve kafasına kurşun sıkıldığına tanıklık eden Emine Şenyaşar, olayın 2 gün öncesine dayandığını şu sözlerle anlattı: “Gelmişler dükkâna oğluma ‘oyunuzu bize verin’ demişler. Oğlum da onlara ‘Siz Kürt değil misiniz?’ O da demiş ‘Kürdüz.’ Bunun üzerine oğlum da ‘Ben de Kürdüm oyumu Kürtlere vereceğim. Bizi biliyorsunuz HDP’den başkasına vermeyiz’ demiş. Tekrar gitmişler ve oğlumu resmen taciz etmişler. Oğlum ‘Bunlar beladır başımıza iş açarlar’ deyip 2 gün dükkânı açmadı. Üçüncü gün arifeydi gitti dükkânı açtı. Onlar da bu kez silahlarıyla gelip katliam yaptılar.”

‘EŞİMLE OLAYI SONRADAN ÖĞRENDİK HASTANEYE GİTTİK’

Olay esnasında evde bulunduğunu ve haber alır almaz dükkana koştuğunu söyleyen anne Şenyaşar, “Daha olay yerine varmadan kadınlar ‘gitme çocuklarını öldürdüler. Seni de öldürürler’ dediler. Gitmeme izin vermediler. Dönerken yolda eşimi gördüm. Hiçbir şeyden haberi yoktu. Bana ‘ne oldu dedi’ ben de söyledim. Sonra birlikte dükkâna doğru gittik, polis izin vermedi. Sonra ambulans geldi. Dükkândan birini çıkarıp, ambulansa bindirip götürdüler. Sonra biri geldi pikabıyla bizi hastaneye götürdü.”

‘ÖNCE KAFASINA VURDULAR SONRA SİLAH SIKTILAR’

Eşiyle birlikte hastaneye girer girmez AKP’li vekil Yıldız’ın yakınlarının kendilerine saldırdığını belirten anne Şenyaşar, hastanede eşinin linç edilmesini şöyle anlattı: “Hastanenin içine girer girmez 20 erkek etrafını sardı. Serum şişesinin asıldığı demirlerle kafasına vurdular. Vuruyorlardı. Kanlar içinde kaldı. Ellerinden almaya çalıştım sağa gittim, sola gittim boş. hiçbir şey yapamadım alamadım. Polis oradan uzaklaştı. Hastanenin dışına gitti. Sadece bir polis orada bekliyordu. Ben gittim o polisin yakasına yapıştım ona ‘Siz nasıl bir hükümetsiniz öldürdüler. Adamı öldürdüler gel kurtar’ dedim yerinden kıpırdamadı. Yerinden sarstım ‘Nasıl bir devletsiniz öldürdüler’ dedim. Polis ne yerinden kıpırdadı ne de konuştu. Linç ettiler sonra da kafasına kurşun sıktılar. Kafasına kurşun sıkanı görsem tanırım. Sonrasında kendimi kayıp etmiştim, çocuklarımın arkadaşlarından biri geldi beni oradan götürdü. Oradan nasıl gittiğimi hatırlamıyorum. Nasıl linç edildiğini nasıl öldürüldüğünü gördüm. Sonrasını hatırlamıyorum. Biri vardı ‘İllaki seni öldüreceğim’ diyordu bırakmadı. Bu kişinin saçları kısaydı. Yüzü dolgundu, top yüzlü biriydi. Resmini dahi görsem tanırım.”

‘POLİS ÇOCUKLARIMI ISRARLA SURUÇ HASTANESİ’NE GÖTÜRMÜŞ’

Hastanedeki bütün kameraların kırıldığını söyleyen anne Şenyaşar, oğlu Celal’in yarasının ağır, Adil’in ise yarasının hafif olduğunu belirterek, çocuklarını hastaneye götüren arkadaşlarının anlatımlarını ise şu sözlerle anlattı: “Çocuklarımla birlikte hastaneye giden bir arkadaşları şunları anlattı: ‘Yaraları kötü değildi, iyiydiler, konuşuyorlardı. Onları Suruç Devlet Hastanesi’ne götürmeyelim Urfa ya da başka hastaneye götürelim dedim polis izin vermedi. Israrla Suruç’taki hastaneye götüreceğiz deyince Suruç Devlet Hastanesi’ne götürdük. Götürdük ambulanstan indirdik içeri götürdük. Doktorlar yaraları sarmaya başlamıştı. Bunlar geldi beni de darp ettiler. Sonra doktor bana seslendi, kaç yoksa seni de öldürürler dedi. Ben de pencereden kaçtım. Ben kaçarken silah sesleri geldi.”

‘BUNLAR ZALİM’

Yaşanılanların zulmün ötesinde bir şey olduğunu dile getiren Şenyaşar, “Ben bu zulmü nasıl unutayım? Yüreğim yanmış. Onların da yüreği yansın. Zalim bunlar. Bunlar tacizcidir. Bunlar Suruç kadınlarının namusuna göz dikenlerdir. Bunlar kadınları sözleriyle gözleriyle taciz edenlerdir herkes biliyor bunları. Suçsuz sebepsiz yere 3 can verdik” dedi.

‘ÇOCUKLARIM DÜKKANLARINDA SALDIRIYA UĞRADILAR’

Hastanede tedavi edilen oğlu Fadıl’ın da tutuklanmasına isyan eden Şenyaşar, “Ben 3 can toprağa verdim. Bir de oğlumu tutukladılar. Geldiler silahlarla bıçaklarla katlettiler sonra da oğlumu tutukladılar. Bu zulüm nasıl kabul edeyim. Yaralı halde cezaevine götürdüler. Bu nasıl bir devlettir. Oğlumu bıraksınlar. Oğlum orada ben burada ölüyorum. Hem zulüm görüyoruz, hem tutuklanıyoruz. Bütün dünya biliyor, herkes biliyor çocuklarımın kendi dükkânlarında saldırıya uğradığını. Suruç’taki bütün polisler dâhil herkes çocuklarımın nasıl insanlar olduğunu biliyor. Onlar kahveye dahi gitmeyen insanlardı. Kimseye bir zararları yoktu. Bu nasıl bir adalettir” diye konuştu.