Suriye Dışişleri Bakanı Muallim: Anayasada federasyon yok!

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, federasyonun Suriye anayasasına aykırı olduğunu belirtti, Kürtlerin ortada bırakılacağını ifade etti.

Suriye Dışişleri Bakanı Muallim: Anayasada federasyon yok!

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, federasyonun Suriye anayasasına aykırı olduğunu belirtti, Kürtlerin ABD tarafından ortada bırakılacağını ifade etti.

Iraklı mevkidaşı İbrahim Caferi ile ortak basın toplantısında konuşan Muallim, Fırat’ın doğusunda konuşlanan ABD destekli Kürt güçlerinin Suriye’yi federalleştirme teklifiyle ilgili soruya yanıt olarak şunu dedi: “Suriye anayasasını okudunuz mu? Anayasada federalleşmeyle ilgili bir şeyler var mı? Bu teklif, anayasaya aykırı ve biz devlet olarak Suriye anayasasına saygı duyuyoruz ve onu ihlal edemeyiz”.

Kürtler ABD’ye mi güvenecek yoksa ortada kalacağını anlayacak mı?

Kürtlerin gelecekleriyle ilgili kararı kendilerinin vermesi gerektiğini kaydeden Muallim, sözlerinin devamında: “Kürtler, ABD’nin desteğine mi güvenmeye mi devam edeceğine yoksa önce büyük devletlerle ittifak olup sonra o ülkelerin aniden onları terk ettiği on yıllardan ders çıkardıklarına karar vermeli. Geleceklerinin nasıl olduğuna onların kendileri karar vermeli” ifadelerini kullandı.

“Eğer onlar ABD’nin desteğine güvenmeye devam edeceklerse bizimle her türlü görüşme zaman kaybıdır” diye kaydeden Suriyeli bakan, Kürtlerin Şam’ın kontrolü altına dönmek istemesi durumunda görüşmelerin başarılı olacağını söyledi.