Sürgün edilen hakim hayatını kaybetti

HSK’nin sürgün ettiği hâkim Abuzer Kara kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Sürgün edilen hakim hayatını kaybetti

Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından İstanbul 7. Asliye Ceza Hâkimi iken Ordu’ya sürülen Abuzer Kara kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Ordu’da tedavi gördüğü hastanede geçirdiği kalp krizi sonrası hayatını kaybeden Hakim Abuzer Kara için adliye önünde tören düzenlendi. Hakimin cenazesi, törenden sonra memleketine uğurlandı.

ERDOĞAN-ERGİN KONUŞMASINDA ADI GEÇMİŞTİ

Aynı zamanda Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) üyesi olan Kara 30 yıldır hâkimlik yapıyordu. Kara’nın ismi ilk olarak 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmalarının ardından ortaya çıkan ses kayıtlarında o dönem Başbakan olan Erdoğan ile dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin arasında geçen bir konuşmada duyulmuştu.

Ortaya çıkan ses kaydında, dönemin başbakanı Erdoğan, Aydın Doğan aleyhine açılan davanın beraat ile sonuçlanmasını sorguluyordu. Ergin, Başbakan’a yanıt olarak davanın hâkimi Abuzer Kara’nın Alevi olduğunu belirtiyordu.

Kara’nın ölümünün ardından kendisinin sürgün kararında imzası olan HSK Başkanvekili ve 2. Daire Başkanı olan Mehmet Yılmaz’ın yazdıklarıysa dikkatleri çekti. Yılmaz Twitter hesabından şu ifadeleri kullandı: “Ordu hâkimimiz Abuzer Kara bugün tedavi gördüğü hastanede hakkın rahmetine kavuşmuştur. Mekânı cennet, ailesinin yakınlarının ve yargı camiasının başı sağ olsun.”

“GEREKÇE ALEVİ OLMASIYDI”

Kara ile bilgi veren Avukat Aslı Kazan ise yine Twitter’dan şu ifadeleri paylaştı: “Abuzer Kara, 30 yıllık hakimken 2017’de HSK kararnamesiyle İstanbul’dan Ordu’ya sürüldü. Ailesi İstanbul’da, kendisi Ordu’daydı. Kara, bugün yaşamını yitirmiş. Unutulmasın, aynı HSK, ailesi parçalanır diye, Danıştay Başkanı’nın 1 günlük hakim kızını Elazığ’dan Yargıtay’a atadı. İstanbul Adliyesi’nin en yetenekli hakimlerinden Abuzer Kara’yı kıdem esasını hiçe sayarak Ordu’ya atayan HSK’nın Başkanvekili Mehmet Yılmaz başsağlığı diliyor. Sormak lazım Abuzer Kara’yı hangi kriterle Ordu’ya atadınız? Gonca Hatinoğlu’nda işlettiğiniz aile kriterine ne oldu? Abuzer Kara, AKP tarafından Alevi hakim olarak fişlenmişti. Erdoğan’ın talimatıyla, İstanbul 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin müdahale edemiyordu. Çünkü hakim Aleviydi. Yıllar sonra gelen sürgünün gerekçesi Kara’nın Alevi olmasıydı.”

Eski Yargıçlar Sendikası Başkanı Mustafa Karadağ ölüm haberin ardından “özür” beklediğini şu ifadelerle yazdı: “Yargıç Abuzer Kara 12.10.2017’de İstanbul’dan Orduya sürüldü, sindiremedi, bir günde üç kalp krizi geçirip öldü. Tertemiz bir insandı, Dünya iyisi, ancak dayanabildi. 2014’ün hesabı 2017’de görüldü. Sonucu bugün alındı. Bu erken ölümün en azından bir özür dileyeni olmalı.”