Kültür Sanat

Sunal ailesine karşı yandaş Hülya Koçyiğit kazandı

Kemal Sunal’ın ailesi, Gülşah Film’e, usta oyuncunun 36 filminden telif alamadıkları için dava açtı. Mahkeme, Sunal ailesine 850 bin lira telif ödenmesine karar verdi. Ancak Yargıtay davayı reddetti.

Türk sinemasının unutulmaz isimlerinden Kemal Sunal’ın filmleriyle ilgili olarak oğlu Ali Sunal, kızı Ezo Sunal ve eşi Gül Sunal ile Hülya Koçyiğit-Selim Soydan çiftine ait olan Gülşah Film arasında beş yıldır devam eden telif davası, sonuçlandı. Aile, Kemal Sunal’a ait 36 filmin, sinema gösterimleri dışında Gülşah Film tarafından yıllarca çeşitli televizyon kanallarına satıldığını, bu filmlerin sayısız kez yayınlandığını, davalı şirketin ciddi maddi gelir elde ettiği halde kendilerine herhangi bir telif ödenmediğini iddia etmişti.

Sabah’tan Ali Oktay‘ın haberine göre; davalı Gülşah Film ise davaya konu filmlerin en eskisinin 1975, en yenisinin ise 1990 yılı yapımı olduğunu, 1995’ten önce yapılan filmlerle ilgili kanunda herhangi bir düzenleme olmadığını belirterek davanın reddini istedi. Mahkeme, önce Sunal Ailesi’nin yaklaşık 850 bin lira telif hakkı kazandığına karar verdi.

Ancak Gülşah Film, mahkemenin kararına itiraz edince dosya Yargıtay’a taşındı. Yargıtay, davayı Gülşah Film lehine bozdu; dava yeniden görülmeye başlandı. Mahkemenin iki ay önce çıkan gerekçeli kararında; Gülşah Film haklı bulundu. Mahkeme, hakların yapımcıya devredildiğini söyleyerek davayı reddetti.

AKP’li Hülya Koçyiğit’in değirmeni dönüyor

Yukarı