Star yazarı Anıtkabir törenlerinden rahatsız: İslama uygun değil

Eski AKP'li vekil Resul Tosun, Anıtkabir'deki törenlerin dini kurallara göre değiştirilmesini istedi.

Star yazarı Anıtkabir törenlerinden rahatsız: İslama uygun değil

İktidarın yayın organlarından Star‘ın yazarı ve eski AKP’li vekil Resul Tosun, Anıtkabir’de Mustafa Kemal Atatürk için yapılan anma törenlerinin dini referanslara uygun şekilde yapılmasını istedi, Erdoğan’a çağrıda bulundu.

Atatürk için yapılan anmalarda çelenk konulması ve saygı duruşunda bulunulmasından rahatsız olan gerici yazar, yapılanların dine uygun olmadığını belirtirken, araya “akıl ve mantığı” da sıkıştırarak kendine meşruiyet aradı.

“Yatırlara bez bağlayıp yatırdan dilekte ve istekte bulunmak ne kadar akla mantığa bilime ve dine uygunsa, bir kabre çelenk koyup, boru çalmak, saygı duruşunda bulunmak ve kabirdekine hitaben konuşma yapmak da o kadar akla mantığa bilime ve dine uygundur” ifadeleriyle yazısına başlayan Resul Tosun, “Ölmüş birinin ne oraya konacak çelenkten ne söylenecek sözden ne de yazılacak yazıdan haberinin olmayacağı, dolayısıyla bu yapılanların ölüye bir fayda sağlamayacağı, ölünün de onlara bir faydasının dokunmayacağını o işi yapanlar da pekâlâ bilirler. Yani aklen mantıken ve ilmen inanmadıkları bir şeyi yapmaktadırlar” şeklinde yazdı.

“BU RİTÜELLER YENİ REJİMDE SÜREMEZ”

Anıtkabir’deki törenlerin dini kurallara uyması gerekiyormuş gibi, “dinde yeri yok” ifadelerini kullanan Star yazarı, yazısının devamında Atatürk’ün naaşının yer aldığı Anıtkabir’deki törenler için, “Milletin ortadan kaldırdığı vesayet sisteminin ritüellerinin sürmesi gibi bir şeydir. Resmi tören olarak devam eden bu ritüellerin yerine toplumun değerleriyle barışık yeni düzenlemeler getirilmelidir” ifadelerini kullandı.

Tosun yazısının son bölümünde ise, Anıtkabir’i ziyaret eden insanların nasıl davranmaları gerektiğini de yazarken, Erdoğan’ı da konuyla ilgili adım atmaya çağırdı.

Tosun’un yazısının son bölümü şöyle:

“Ziyaret esnasında boru çalmak yerine Kuran okunur, ziyaret edenler de bildikleri ve istedikleri duayı okurlar en azından toplumun değerleriyle çelişkili ritüeller son bulmuş olur.

Bir Müslüman Anıtkabir’i ziyaret ediyorsa dini vazifesi neyse onu yapmalıdır, başka ritüellere iltifat etmemelidir.Bence Reis de taziye evlerinde okuduğu gibi orada da Kuran okumalı/okutmalı ve yeni bir çığır açmalıdır!”