Sol Şerit

Sosyalist Cumhuriyet'in 84. sayısı çıktı: Yankee go home!

Haftalık siyasi gazete Sosyalist Cumhuriyet’in 84. sayısı yayımlandı.

Haftalık siyasi gazete Sosyalist Cumhuriyet’in 84. sayısı yayımlandı.

“Dolarınla, askerinle, üslerinle defol… Yankee go home!” manşetiyle çıkan gazetenin başyazısında “Türkiye ile ABD arasında ilişkiler gerildi, ABD tarafından çeşitli yaptırımlar gündeme geldi. Dolar aldı başını gidiyor, Trump “İran ile ilişki kuran yanar” diye tehditler savuruyor, emperyalist ABD ülkemize politik ve ekonomik olarak müdahale ediyor. Gerici AKP iktidarı ve işbirlikçi sermaye sınıfı yüzünden bu günlere geldiğimiz çok açık. O yüzden Türkiye’nin kurtuluşu için önce emperyalistleri ülkemizden ve Ortadoğu’dan defedelim. Onların ülkemizdeki işbirlikçileri ile biz hesaplaşırız.” denildi.

Gazetenin bu haftaki “Türkiye ekonomisi“ konulu PUSULAsında İlke Demirer’in “‘Veriler’ yalan söyler mi?: Türkiye’de işsizlik verileri ve sınıf mücadelesi” ve Hakan Yurdakan’ın “Dış borcun sonu: Çıkmaz sokak… başlıklı yazılar bulunuyor.

Gazetede bu hafta yer alan bazı konu ve başlıklar şöyle:

  • Anayasa tartışmaları Türkiye solunun da gündeminde… Küba sosyalizmden geri düşüyor mu?
  • Türkiye Komünist Hareketi 2. Kongresi toplanıyor: 2. Cumhuriyet’te Komünist Parti’nin kuruluşu
  • Sol geriye çekilirken…
  • İKD, öğrenci ve veliler için LGS rehberi hazırladı
  • Üçüncü havalimanında sömürüye geçit yok

Sosyalist Cumhuriyet gazetesi, TKH il ve ilçe örgütleri ile Edirne Nazım Hikmet Kültür Merkezi ve Maltepe Nazım Kültürevi’nde, ayrıca sokak ve meydanlarda okurlarıyla buluşacak.

Sosyalist Cumhuriyet’in geçmiş sayılarına ulaşmak için tıklayınız.

Yukarı