Soma faciasında madenci tekmeleyen Yusuf Yerkel: Beni günah keçisi ilan ettiler

Manisa Soma'da 301 madencinin yaşamını yitirdiği facia sırasında bir madenciyi tekmeleyen AKP Milletvekili Aday Adayı Yusuf Yerkel Twitter üzerinden Soma faciasıyla ilgili bir mesaj paylaştı. Yerkel, mesajının ardından "Beni bir fotoğraf karesi yüzünden günah keçisi ilan ettiler" dedi.

Soma faciasında madenci tekmeleyen Yusuf Yerkel: Beni günah keçisi ilan ettiler

2014 yılında Soma’da meydana gelen 301 işçinin yaşamını yitirdiği facia sırasında maden işçisi Erdal Kocabıyık’ı tekmeleyen Yusuf Yerkel, Twitter üzerinden Soma’yla ilgili paylaşım yaptı.

Paylaşımında, “4 yıl önceki Soma faciası hepimizin yüreğini sızlatmış ve yaralamıştır. Rabbim ölenlere rahmet, geride kalan kederli ailelerine sabır ihsan eylesin. Bu konuyla alakalı kamuoyu ile bazı hususları paylaşmak istiyorum.” diyen Yerkel bir fotoğraf karesi yüzünden günah keçisi ilan edildiğini ifade etti.

Yerkel’in paylaşımında yer alan ifadeler ise şöyle:

“4 yıl önceki Soma faciası hepimizin yüreğini sızlatmış ve yaralamıştır. Rabbim ölenlere rahmet, geride kalan kederli ailelerine sabır ihsan eylesin. Bu konuyla alakalı kamuoyu ile bazı hususları paylaşmak istiyorum. Soma faciası ile ilgili herkes asıl sorumluları unutup konuyu özellikle şahsım üzerinden tartışmış, asıl sorumlu olan Soma Holding’i gözardı etmiş ve beni bir fotoğraf karesi üzerinden günah keçisi ilan etmiştir. Şunu herkesin bilmesini isterim ki, istemediğim bir karede olmak beni hala çok derinden üzmektedir. Kamuoyu tarafından bilinmese de ve gündeme getirilmese de, olaydan sonra bizzat Erdal Kocabıyık’ı arayıp kendisinden özür diledim ve helallik istedim. O da hakkını helal etti. Geçen bu 4 yıllık süre zarfında bir aile olarak çok zor zamanlar geçirdik. Şahsım, ailemle ve hatta 8 aylık bebeğimle ilgili ölüm tehditleri dahi aldım. Her insan gibi hayatta hatalar yapabileceğimizi gözönünde bulundurarak, bu hatalardan kendime düşen payı aldığımı ifade etmek isterim. Bu vesileyle böyle bir olayda yer almamdan dolayı tekrar derin üzüntülerimi ifade ediyor, kamuoyundan özür diliyorum.”