Sinop'ta nükleer kıyımı: Kesilen ağaç sayısı 650 bini geçti

Sinop İnceburun’daki nükleer santral projesi nedeniyle kesilen ağaç sayısı 650 bini aştı. Proje iptal edilmezse yüz binlerce ağaç daha kesilecek.

Sinop'ta nükleer kıyımı: Kesilen ağaç sayısı 650 bini geçti

Türkiye’nin ikinci nükleer santral projesinin gerçekleştirilmesi planlanan Sinop İnceburun’da ağaç katliamı şimdiden yüz binleri geçti.  Sinop Nükleer Karşıtı Platform’dan Zeki Karataş, projenin bir an önce iptal edilmesi gerektiğini belirterek kesilen ağaç sayısının 650 bini geçtiğini ve yüz binlerce ağacın daha kesilmesinin beklediklerini beirtti.

Cumhuriyet‘ten Hazal Ocak’ın aktardığına göre santrala karşı mücadele eden bölge sakinleri, nükleer santralın Sinop üst ölçekli planlarında olmaması nedeniyle Samsun Bölge İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Geçen ay görülen dava duruşmasında Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) adına Mehmet Özdağ, “Enerji Raporu”nu sundu. Raporda nükleer santralın Türkiye için gerekli olmadığı belirtilerek “Çernobil ve Fukuşima nükleer santrallarında meydana gelen can kayıpları ve çevre felaketlerinin çok büyük ve telafisi olanaksız hasarlara neden olduğu görüldü ve tüm dünyada nükleer santrallerın risk faktörü çok yüksek olarak kabul edilmeye başlandı” denildi.

“MALİYET DÜNYA ORTALAMASININ ÇOK ÜZERİNDE”

Nükleer santralın elektrik maliyetinin çok yüksek olduğu ifade edilen raporda özetle şu görüşlere yer verildi: “Nükleer yakıt temini ve teknolojisinin yaratacağı dışa bağımlılık yanında, Sinop NGS’de üretilecek elektriğin tümü için Elektrik Üretim AŞ tarafından 20 yıl boyunca yapımcı şirketlere birim fiyatının yanı sıra yakıt bedelinin tümünün karşılanma garantisi verilmiş olup bu fiyatlar dünya ortalamasının çok üzerindedir. Sinop NGS’nin mülkiyetinin yabancı şirketlerde olacağı yasa ile belirlenmiş olup; Sinop nükleer santrali için çıkarılan yasada da şirket hisse payının hiçbir zaman yüzde 51’in altına düşmeyeceği hüküm altına alınmıştır.”

Yüz binlerce ağaç daha katledilecek

Mahkemenin kararı önümüzdeki günlerde açıklanacak ancak bölgede kesilen ağaçlar yüz binleri geçti. Bölge sakini Zeki Karataş, “Sinop NGS için için tahsis edilen alanda dikili olan ve kesilen ağaçların köklerini incelediğimizde ağaçların 2 metre arayla dikildiği görülüyor. Kesilmiş ağaçların boşalttığı alanı incelediğinizde şu an 650 binden fazla ağaç kesildiğini görüyorsunuz. Yüz binlerce ağaç da kesilmeyi, katledilmeyi bekliyor. Proje bir an önce iptal edilmeli. Mahkemeden çıkacak karar bölgenin ve Sinop’un lehine olmalı” dedi.