Sinemada büyük kriz

Film yapımcıları ile sinema işletmecileri arasındaki anlaşmazlık nedeniyle bir çok filmin vizyona giremeyebileceği belirtiliyor.

Sinemada büyük kriz

Türkiye’nin en büyük sinema işletmecisi Mars Grubu ile film yapımcıları arasında yaşanan kriz nedeniyle birçok filmin vizyona giremeyebileceği belirtiliyor.

Pazartesi günü Yılmaz Erdoğan’ın filmi ‘Organize İşler 2: Sazan Sarmalı’nın vizyon tarihinin ertelendiği duyurulmuştu.

Söz konusu erteleme kararını köşesine taşıyan Hürriyet yazarı Cengiz Semercioğlu, “Sinemada şok gelişme… Yılmaz… Cem… Şahan… Mahsun… Filmleri vizyona girmeyebilir” başlığıyla yayımlanan yazısında “Her sene 10’a yakın film yapan BKM’nin daha önce son dakikada böyle bir şey yaptığını gördünüz mü? Filmde teknik bir problem mi var, Yılmaz’ın içine mi sinmedi, merak eden de yok. Ben söyleyeyim, bunların hiçbiri değil. Erteleme gerekçesinin altında sinema sektöründe yaşanan büyük bir kaos yatıyor; Film yapımcılarıyla salon işletmecileri, özellikle de Mars Grubu birbirine girdi” ifadesini kullandı.

Gelişme üzerine TESİYAP (Televizyon ve Sinema Filmi Yapımcıları Derneği) ve SİSAY (Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği) tarasında görüşmeler yapıldığı, ancak anlaşma sağlanamadığı öğrenildi.

Semercioğlu, anlaşma sağlanmazsa vizyona girmeyecek filmleri şöyle sıraladı:

— Organize İşler 2: Sazan Sarmalı (Yılmaz Erdoğan)
— Kara Komik Filmler (Cem Yılmaz)
— Recep İvedik 6 (Şahan Gökbakar)
— Mucize 2: Aşk (Mahsun Kırmızıgül)
— Çiçero (Erdal Beşikçioğlu)
— Öldür Beni Sevgilim (Murat Boz, Seda Bakan)
— Bir Aşk İki Hayat (Bergüzar Korel, Engin Akyürek)
— Can Dostlar (Güldüy Güldüy ekibi)