Sendika düşmanı Kibar Holding'ten Bilal Erdoğan'ın vakfına 1 milyon dolar bağış!

İşçilerin sendikal haklarını gasp eden Posco Assan fabrikasının sahibi Kibar Holding'in Bilal Erdoğan'ın vakfına yaptığı yardım BMİS Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu tarafından açıklandı.

Sendika düşmanı Kibar Holding'ten Bilal Erdoğan'ın vakfına 1 milyon dolar bağış!

Kocaeli’de bulunan ve Kibar Holding ile Güney Koreli Posco grubunun ortak olduğu Posco Assan çelik fabrikası işçileri, sendikal haklarının gasp edilmesini TBMM’de protesto etti. Meclis önünde yapılan basın açıklamasında, “Bilal Erdoğan’ın vakfına Kibar Holding patronu Ali Kibar tarafından bağışlanan 1 milyon doların bu işle bir ilişkisi var mı” diye soruldu.

Posco işçileri, yeterlilikleri sağlanmasına rağmen yaklaşık iki aydır Çalışma Bakanlığı’nın sendikal yetkilerini vermemesi nedeniyle eylemlerini sürdürüyor.

TBMM önünde Posco Assan işçileri adına basın açıklaması yapan Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu “Sistemde görünen çoğunluk tespitini kimler durdurdu ve yetkisizlik tespitine dönüşmesini istedi? Koreli işyerlerinin hiçbirinde sendika yok. Onlara bizim bilmediğimiz sözler mi veriliyor? Artık sözün bittiği yerdeyiz” dedi.

Adnan Serdaroğlu şunları söyledi: “Kocaeli Asım Kibar organize sanayi bölgesinde kurulu bulunan, Kibar Holding ve Kore’li Posco Çelik grubunun ortaklığında kurulan Posco Assan’da işyerinde 420 işçi Anayasa’nın ve uluslararası anlaşmaların kendilerine tanıdığı sendikalaşma hakkının çalıştıkları fabrikada da geçerli olması için iki ayı aşkın süredir mücadele ediyor.

BAKANLIK ‘YETERSİZ’ DEDİ

Sendikamıza üye olan işçiler, ilk günden itibaren baskı, tehdit, işten çıkarma dahil her türlü hukuksuzluğa maruz kaldılar. Bu hukuksuzluklara geçen hafta bir yenisi daha eklendi. Sendikamızın çoğunluk tespit yazısını tarafımıza göndermeyi iki aya yakın süredir bekleten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, daha sonra nasıl olduğu anlaşılamayan bir biçimde yetkisizlik tespit yazısı gönderdi. Oysa başvuru tarihinde sendikamız, yasanın aradığı çoğunluk üye sayısına sahipti. Bunu e devlet sistemi üzerinden bizlerde görebiliyorduk.

NE OLDU DA DEĞİŞTİ?

Üstelik sendikamızın çoğunluğu Bakanlığın bizimde görmemizi sağlayan sisteminde açıkça görülebilmekte burada işyeri çalışan sayısı ve bizim üyelerimiz takip edilebilmekte olmasına rağmen her ne hikmetse başlangıçta çoğunluk sayısında olan sayımız 48 gün sonra birden “yetkisizlik” durumuna düşürüldü. Buradan başta Çalışma Bakanı olmak üzere, yetkililere sormak istiyoruz: Neler oldu, ne tür gelişmeler yaşandı da Bakanlığın, başlangıçta sendikamızın işyerinde çoğunluk sendikası olduğuna dair belirgin durumu bir anda “yetkisizlik” tespitine dönüştü?

KAMUOYU DA BİLMELİDİR

Sistemde görünen çoğunluk tespitini kimler durdurdu ve yetkisizlik tespitine dönüşmesini istedi? Bilal Erdoğan’ın vakfına Ali Kibar tarafından bağışlanan 1 Milyon doların bu işle bir ilişkisi var mı? Türkiye’de neden Kibar Holding bünyesindeki işyerlerinde ve buraya yatırım yapan Koreli işyerlerinin hiç birinde sendika yok. Onlara bizim bilmediğimiz sözler mi veriliyor? Artık sözün bittiği yerdeyiz. Biz bu soruların yanıtlarını biliyoruz. Yanıtları kamuoyu da bilmelidir: Bakanlık, Kibar Holding ve Güney Koreli ortağının talimatını yerine getirerek, sendikamızın Posco Assan’daki çoğunluk tespitini olumsuz yazmıştır. Bu tamamen keyfi bir işlemdir.”