Sayıştay'dan 'Fikret Çöker' açıklaması

Sayıştay, kamu kurumları denetimlerinin raporlamasını yapan başkan yardımcısı Fikret Çöker'in görevden alınmasına ilişkin açıklama yaptı.

Sayıştay'dan 'Fikret Çöker' açıklaması

Sayıştay, kamu kurumları denetimlerinin raporlamasını yapan başkan yardımcısı Fikret Çöker’in görevden alınıp yerine Zekeriya Tüysüz’ün getirilmesi ve kararın büyük yankı uyandırması üzerine açıklama yaptı.

Açıklamada, Çöker’in görevinden alınmadığı, kendi isteğiyle Sayıştay üyeliğine dönme talebinde bulunduğu ve Başkanlığın da bu talebi onayladığı savunuldu.

Sayıştay’ın resmi internet sitesindeki açıklama şöyle:

“Bazı basın yayın organlarında; Kamu kurum ve kuruluşlarının 2017 yılı denetimleri sonucunda Sayıştay’ca düzenlenen raporlarında yer alan usulsüzlük ve yolsuzluklar nedeniyle Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Fikret ÇÖKER‘in görevinden alındığı yönünde gerçeği yansıtmayan haberler yer almaktadır.

Fikret ÇÖKER, 1992 yılında Sayıştay’da, “denetçi” olarak göreve başlamış, 2014 yılında “Sayıştay üyesi” seçilmiş Başkanlık Makamınca, 13.07.2016 tarihinde Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görevlendirilmiş olup, Sayıştay üyeliğine dönme yönündeki talebi Başkanlık Makamının 02.11.2018 tarih ve 1854437 sayılı yazısı ile uygun bulunmuştur. Tesis edilen işlemin, talebine binaen yapıldığı Başkanlık onayında belirtilmiş olup, yayımlanan Sayıştay raporları ile herhangi bir ilişkilisi bulunmamaktadır.

Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcılığına, 1992 yılında Sayıştay’da denetçi olarak göreve başlayan, 2011 yılında Sayıştay üyesi seçilen Dr. Zekeriya TÜYSÜZ görevlendirilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”