Sayıştay: RTÜK ceza kesiyor ama ödeyen yok

Televizyonda yayınlanan programlara ceza kesen Radyo Televizyon Üst Kurulu'ün para cezalarını kuruluşlardan tahsil edemediği Sayıştay raporunda ortaya çıktı.

Sayıştay: RTÜK ceza kesiyor ama ödeyen yok

Televizyonda yayınlanan programlara ceza kesen Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK)’ün para cezalarını kuruluşlardan tahsil edemediği Sayıştay raporunda ortaya çıktı.

Sayıştay’ın hazırladığı raporda RTÜK’ün 2013 ila 2017 yılları arasında beş yılda kestiği toplam 196 milyon 30 bin 277 liralık cezanın sadece yüzde 49,12’sini alabildiği yer aldı. 2013 yılında kesilen cezaların yüzde 78’ini tahsil eden kurulun kestiği ceza miktarı artarken tahsilat seviyesi her yıl düştü. 2014’te yüzde 60 gerileyen ceza tahsilatı 2015’te yüzde 47, 2016’da yüzde 24 ve son olarak geçtiğimiz yıl yüzde 34 olarak gerçekleşti.

56 MİLYON LİRALIK CEZA ÖDENMEDİ

Sözcü’de yer alan habere göre; Sayıştay’ın hazırladığı raporda tahsil edilmesi beklenen 56 milyon 893 bin 98 liralık para cezasının yayıncı kuruluşlar tarafından hiçbir yasal mazeret bulunmadığı halde ödemediği kayıt altına alındı.

EVLİLİK PROGRAMLARI EN ÇOK CEZA ALANLAR

Kurulun en çok ceza kestiği programlar ise yayınlanmasına son verilen evlilik programları oldu. 2017’de RTÜK bu programlara genel ahlaka, manevi değerlere ve ailenin korunması ilkesine aykırılık ve argo sözcükler kullanılması gibi nedenlerle ceza kesti. Üst Kurul, çoğunlukla bu tür ihlallerde kanala reklam gelirinin yüzde 1’i oranında para cezası verirken, evlilik programlarına yüzde 2 oranında “ağırlaştırılmış” ceza verdi.