CHP: Sayın Erdoğan'ı Kanal İstanbul konusunda ikna edeceğiz

Mart ayında yapılması planlanan yerel seçimlerde İstanbul’da CHP’yi temsil etmek istediğini açıklayan isimlerden birisi olan CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi, şehri felç edeceğini savunduğu Kanal İstanbul projesiyle ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı "ikna edeceklerini" söyledi.

CHP: Sayın Erdoğan'ı Kanal İstanbul konusunda ikna edeceğiz

Mart ayında yapılması planlanan yerel seçimlerde İstanbul’da CHP’yi temsil etmek istediğini açıklayan isimlerden birisi olan CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi, şehri felç edeceğini savunduğu Kanal İstanbul projesiyle ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı “ikna edeceklerini” söyledi.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın sorularını yanıtlayan CHP’li Hamzaçebi, “Kanal İstanbul’u yapamayacaklar. Yapmak için para lazım. Böyle bir bütçeyle yapılma imkânı yok. Kanal İstanbul doğru bir proje değil. Doğayı bozuyorsunuz. Doğaya müdahale ediyorsunuz. Etrafında çok büyük bir yerleşim öngörüyorsunuz. Bunlar İstanbul yaşamını felç edecek. Kanal İstanbul merkezi yönetimin projesi. Biz Sayın Erdoğan’ı Kanal İstanbul konusunda ikna edeceğiz. Bu proje yanlış.” diye konuştu.

İstanbul’a dair konuşan Hamzaçebi, “bu kimlik çok zarar gördü ama dönülmez noktada değiliz” diyerek şöyle konuştu:

“İstanbul’un tarihsel kimliğini iade edeceğiz. Bu kimlik çok zarar gördü ama dönülmez noktada değiliz. Bir parselin imar değişikliğini değil bütün İstanbul’un imar planını düşüneceğiz. İmar planı yoğunluk artışına neden olmayacak. İstanbul’un ihtiyaçları, yeşil alanlar asla azalmayacak şekilde karşılanacak. Yapılaşmış yerler ile yapılaşmamış yerler arasında, yani kentle kır arasında bir denge kuracağız. Tahribata uğramış olsa da Kuzey Ormanları’nı koruyacağız.”