Savcılık kararı: Reşat Petek'e 'FETÖ'cü' denilebilir

AKP’li Reşat Petek’in “Kamu görevlisine hakaret” suçlamasıyla şikayetçi olduğu Odatv yazarı Murtaza Demir hakkında savcılık, kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Savcılık kararı: Reşat Petek'e 'FETÖ'cü' denilebilir

Balyoz, Ergenekon, Odatv gibi, bugün ‘kumpas’ olarak nitelenen yargı operasyonlarını o dönem canhıraş savunmasıyla, AKP-Cemaat ortaklığının yargıdaki ayağının simgelerinden biri olarak bilinen AKP’li Reşat Petek hakkında önemli bir karar verildi.

Petek’in kendisine ‘FETÖ’cü’ demesi nedeniyle “Kamu görevlisine hakaret” suçlamasıyla şikayetçi olduğu Odatv yazarı Murtaza Demir hakkında savcılık, kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Petek’in şikayetinin nedeni ise Demir’in, “Ben Fethullah Gülen hocanız. İtiraf ediyorum; Allah beni affetsin” başlıklı yazısı oldu.

Yazıda geçen, “TBMM Darbe Girişimi Komisyonu’nun başına eski dostum-avukatım Reşat Petek’i getirerek mi mücadele edeceksiniz? FETÖ’cü olmayan bir vekiliniz yok muydu arkadaş” ifadeleri şikayete konu olmuştu.

Odatv‘nin haberine göre Cumhuriyet Savcısı, ret kararının gerekçesinde ise dikkat çeken ifadeler kullandı. AKP’li Reşat Petek’in, kamuoyunun önünde olan bir siyasetçi olduğuna vurgu yapan savcılık, “Siyasi bir kişilik olan müştekinin AİHM, Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay’ın yerleşik içtihatları gereği sade vatandaşlara göre eleştirilere daha açık, hoşgörülü ve tahammüllü olması gerektiği, yazı içeriğine göre şüphelinin şikayete konu ifadelerini müştekinin kişilik haklarını ihlal kastıyla söylemediği ve yazınının basın ve eleştiri özgürlüğü kapsamında kaldığı, bu nedenle şüphelinin üzerine artılı suçun unsurları itibariyle oluşmadığı anlaşılmakla; şüpheli hakkında kamu adına kovuşturma yapılmasına yer olmadığına karar verilmiştir” ifadelerini kullandı.

http://gazetemanifesto.com/2016/10/07/gulene-toz-kondurmayan-vekil-belge-istedi/

http://gazetemanifesto.com/2016/10/05/guleni-ove-ove-bitiremeyen-akpli-vekil-15-temmuz-arastirma-komisyonu-baskani-oldu/