'Şanlıurfa Valisi, olayın PKK-AKP çatışması olmadığı bilgisini verdi'

Aytun Çıray, Suruç'ta dün yaşanan olayların ardından görüştüğü Şanlıurfa Valisi'nin kendisine 'olayın PKK-AKP çatışması olmadığını' söylediğini açıkladı

'Şanlıurfa Valisi, olayın PKK-AKP çatışması olmadığı bilgisini verdi'

İP Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü Aytun Çıray, Suruç’ta dün yaşanan olayların ardından görüştüğü Şanlıurfa Valisi’nin kendisine ‘olayın PKK-AKP çatışması olmadığını’ söylediğini açıkladı. İP olayı incelemek üzere ilçeye bir heyet gönderdi.

Seçim çalışmaları sırasında İP ve diğer muhalif parilerin stantları, seçim irtibat büroları ve partililere yönelik çok sayıda saldırı düzenlendiğini hatırlatan Çıray, “Buna karşın seçim çalışmalarının güvenliğini sağlayamayan AKP hükümetinin acz içindeki tutumu nedeniyle, benzer olaylar sürmeye devam etmektedir” dedi.

Çıray, İP Genel Başkanı Meral Akşener’in talimatıyla parti bünyesinde kurulacak bir heyetin de Suruç’a giderek incelemelerde bulunacağını söyledi.

Çıray’ın ofisinden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Dün Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi’nde meydana gelen ve kamuoyuna ‘PKK’lılar AKP’lilere saldırdı’ olarak yansıyan olaylarda 3 vatandaşımız hayatını kaybetmiş ve 9 vatandaşımız da yaralanmıştır. Olayın hemen ardından farklı kaynaklardan farklı haberler paylaşılmaya başlanmış ve vahim iddialar da gündeme gelmiştir.

İP DE SURUÇ’A HEYET GÖNDERİYOR

Birbirinden çok farklı bu bilgiler üzerine İP Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü Dr. Aytun Çıray, gece 01.27’de Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin’i arayarak, konu hakkında detaylı bilgi istemiştir. Şanlıurfa Valisi Sayın Abdullah Erin, ‘olayın PKK-AKP çatışması olmadığı, detaylı incelemelerin sürdüğü’ bilgisini vermiş, aynı bilgi Şanlıurfa Valiliği resmi sitesinde de paylaşılmıştır.

Seçim çalışmalarının başlamasıyla birlikte Türkiye’nin pek çok ilinde İP ve diğer muhalefet partilerinin stantları, seçim irtibat büroları ve partililerine yönelik çeşitli saldırılar düzenlenmiş ve buna karşın seçim çalışmalarının güvenliğini sağlayamayan AKP hükümetinin acz içindeki tutumu nedeniyle, benzer olaylar sürmeye devam etmektedir.

İP olarak, bayramların maneviyatımıza kattığı kardeşlik ruhuyla milletimizi sağduyuya ve sükûnete davet ediyoruz. İnsan canının tüm maddi değerlerin üzerinde olduğu bilinci ile hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ülkemize huzur ve barış diliyoruz.

Bu vesile ile konunun ve iddiaların incelenmesi ve milletimize en doğru bilginin verilmesi için İP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Meral Akşener tarafından Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine İPlilerden oluşan bir inceleme heyeti gönderilmiştir. Heyetimizin yapacağı inceleme sonucunda toplanan bilgiler kamuoyu ile tarafsız olarak paylaşılacaktır.”