Kültür Sanat

Şair Tozan Alkan’ın üçüncü müzik albümü 'Şimdi' çıktı

Çağdaş Türk Şiiri’nden bestelediği şarkıların yer aldığı “Uçurumlar Arasında” ve “Can Bendedir” albümleriyle müzik dünyasına adım atan şair Tozan Alkan bu kez kendi sözlerinin ağırlıkta olduğu “Şimdi” albümüyle bizlere sesleniyor.

Çağdaş Türk Şiiri’nden bestelediği şarkıların yer aldığı “Uçurumlar Arasında” ve “Can Bendedir” albümleriyle müzik dünyasına adım atan şair Tozan Alkan bu kez kendi sözlerinin ağırlıkta olduğu “Şimdi” albümüyle bizlere sesleniyor.

Sait Faik, “Şimdi Sevişme Vakti” demişti. Sadece sevişme vakti mi şimdi? Türküler söz konusu olunca şimdi;  ayrılık, yalnızlık, yoksulluk, sürgün, isyan, ölüm vakti değil mi? Şimdi konuşan, ‘bugün dünlerden cumartesi’ derse buna türküler şahitlik etmez mi?  Şair Tozan Alkan’ın üçüncü albümünün adı: “Şimdi”.

Bu topraklarda geçmişin duygusu, bilgisi şiir üzerinden akıp gelmiştir. Şiirin halka değen, halktan beslenen ve türkülerin ağırlıklı bir yer tuttuğu zemini aynı zamanda bugün konuştuğumuz dili de geliştirerek korumuştur. Halkın şarkısı her devirde kendine bir karşılık bulmuş, geçmişle geleceği  ‘Şimdi’nin içinde buluşturup acılarla sevinçleri harmanlamaktan geri durmamıştır. Halkın saati türkülerin içinde işlemeyi bugün de sürdürüyor. Halk ezgilerinden yayılan gurbeti, aşkı, ölümü, yalnızlığı yağmurdan sonraki toprağın kokusu gibi duyabileceğimiz mesafeye taşıyan halk şarkılarının, içinde bulunduğumuz teknolojik devrimin açmazlarına karşı bir teklif, temenni özelliği taşıdığını Şimdi’de görebiliyoruz.

Çağdaş Türk Şiiri’nden bestelediği şarkıların yer aldığı “Uçurumlar Arasında” ve “Can Bendedir” albümleriyle müzik dünyasına adım atan şair Tozan Alkan bu kez kendi sözlerinin ağırlıkta olduğu “Şimdi” albümüyle bizlere sesleniyor. Gelmiş bulunanın sesidir bu. İçinde acıyla açan çiçekler, mesafelerin mayaladığı gurbetler, aşklanmış zamanlar var. Türküler içeriden görür ve dışarıda sesli düşünür; akar zamanın keskin burçlarından, vadilerde konaklar, ahşap köprülerden geçip trenlere, bakır kaplara yürür. Bütün bunları, her daim taze bir dokunuşla yapan türkülerin, edebiyatımızın önsözü olduğunu Tozan Alkan’ın “Şimdi”sine kulak verenler fark etmekte gecikmeyecektir. Gördüğünü, duyduğunu, yaşadığını içten bir sesle şiirlerinde gösteren, duyuran, yaşatan Tozan Alkan şimdi üçüncü albümüyle bizlere yeniden ses veriyor. Bizden ses istemiyor, kulak istiyor.

Dijital ortamlarda dinleyiciyle buluşacak albümün düzenlemeleri Ayhan Orhuntaş’a ait.

Yukarı