Rusya uyardı: Gürcistan'ın NATO'ya üyeliği yıkıcı sonuçlara neden olabilir

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, 'Gürcistan’ın NATO’ya girmesi korkutucu bir çatışma çıkartabilir ve bu da yıkıcı sonuçlara neden olabilir' dedi.

Rusya uyardı: Gürcistan'ın NATO'ya üyeliği yıkıcı sonuçlara neden olabilir

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Gürcistan’ın NATO’ya girmesinin, korkutucu bir çatışma çıkartabileceğini iddia ederek, bu durumun yıkıcı sonuçlara yol açabileceğini ve buna neden gerek duyulduğunu anlamadıklarını söyledi.

Bir radyo programında konuşan Medvedev, 2008’de Osetya’da yaşanan savaşı hatırlatarak, söz konusu savaşın kaçınılmaz bir sonuç olmamasına rağmen yaşandığını belirtti. Medvedev, “Gürcistan’ın NATO’ya girmesi de korkutucu bir çatışma çıkartabilir ve bu da yıkıcı sonuçlara neden olabilir. Bunun neden gerektiğini anlamıyoruz” diye konuştu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, bir süre önce yaptığı açıklamada, tüm NATO üyelerinin Gürcistan’ı üyeliğe hazırlamak için çalışmaya devam edeceğini bildirmişti.

NATO ÜYELERİ TİFLİS’TE

Öte yandan NATO üyesi Letonya, Litvanya ve Polonya’nın dışişleri bakanları bugün temaslarda bulunmak üzere Gürcistan’ın başkenti Tiflis’i ziyaret edecek.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de yaptığı açıklamada, NATO’nun Gürcistan ve Ukrayna’yı kapsayarak genişlemesini “son derece olumsuz” şekilde değerlendireceklerini söylemişti.