Rusya: Kendimizi son derece üzücü ve ciddi olayların eşiğinde bulabiliriz

Rusya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, ABD'nin Suriye'ye saldırı tehdidine karşı çağrıda bulundu.

Rusya: Kendimizi son derece üzücü ve ciddi olayların eşiğinde bulabiliriz

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, ABD’nin Suriye’ye karşı yönelttiği tehditlerin herkesi ciddi şekilde endişelendirmesi gerektiğini belirterek, “Kendimizi son derece üzücü ve ciddi olayların eşiğinde bulabiliriz. Size bir kez daha şu anda Suriye’ye yönelik geliştirdiğiniz planlardan kaçınmanız çağrısı yapıyorum.” dedi.

Nebenzia, BM Güvenlik Konseyinde (BMGK) ‘Suriye’deki kimyasal silah kullanımı’ iddiasına ilişkin soruşturma talep eden biri ABD’nin, diğer ikisi Rusya’nın sunduğu üç tasarının da veto ve gereken desteği alamamaları nedeniyle reddedilmesinin ardından yaptığı konuşmada, ABD’ye Suriye’ye karşı planladığı her türlü eylemden kaçınması çağrısında bulundu.

Büyükelçi Nebenzia, “Suriye’ye karşı yönelttiğiniz tehditler hepimizi ciddi şekilde endişelendirmeli çünkü kendimizi son derece üzücü ve ciddi olayların eşiğinde bulabiliriz. Size bir kez daha şu anda Suriye’ye yönelik geliştirdiğiniz planlardan kaçınmanız çağrısı yapıyorum.” ifadelerini kullandı.